صفحه اصلی / اخبار ویژه / فرانسه درباره افزایش شدید یهودستیزی هشدار داد
880x495 cmsv2 1e58c7e4 d4af 57f4 9740 21aaae65200b 3182725 660x330 - فرانسه درباره افزایش شدید یهودستیزی هشدار داد

فرانسه درباره افزایش شدید یهودستیزی هشدار داد

نخست‌وزیر فرانسه در هشتادمین سالگرد حمله نازی‌ها به یهودیان آلمان نسبت به افزایش یهودستیزی هشدار داده و گفته موارد مربوط به آزار یهودیان در این کشور امسال ۶۹ درصد افزایش یافته است.

ادوار فیلیپ، نخستوزیر فرانسه از فرانسویان خواسته است تا در برابر رشد “بی‌امان” یهودستیزی بی‌تفاوت نباشند. او گفته است “هنوز خیلی مانده تا از شر یهودی‌ستیزی خلاص شویم.”

۹ نوامبر ۱۹۳۸ در چند شهر آلمان و اتریش، عوامل وابسته به حزب نازی به یهودیان حمله شد. این شب به شب شیشه‌های شکسته معروف است.

آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان گفته است کلماتی برای توصیف (این شب) ندارد. خانم مرکل در مراسمی در کنیسه رایک‌اشتراسه در برلین گفت آزار و کشتار یهودیان در ۹ نوامبر به هولوکاست منتهی شد ولی در عین حال یهودستیزی همچنان در جامعه و اینترنت رونق گرفته است.

صدراعظم آلمان گفت ما به این واقعیت خو گرفته‌ایم که همه کنیسه‌ها، مدارس یهودی، مهدکودک‌ها، رستوران‌ها و آرامستان‌ها یا باید توسط نیروی پلیس تحت حفاظت باشد یا مراقبت‌های ویژه‌ای دریافت کند. خانم مرکل و فرانک والتر اشتاین‌مایر، رئیس‌جمهوری آلمان شب شیشه‌های شکسته را یک “گسستگی” در تمدن این کشور خوانده‌اند.

جوزف شوستر، رئیس شورای مرکزی یهودیان آلمان، حزب راست افراطی آلترناتیو برای آلمان را به تلاش برای تحریک جامعه متهم کرده و گفت هر هفته یک کنیسه یا مسجد با پیام‌های نفرت‌پراکنی مواجه می‌شوند.

حمله به یهودیان فرانسه:

اظهارات نخست‌وزیر فرانسه در مورد افزایش یهودستیزی در این کشور چند روز پس از بدترین حمله به یهودیان در تاریخ آمریکا صورت گرفت. در این حمله به کنیسه درخت زندگی در پیتزبورگ، ١١ نفر کشته شدند.

ادوار فیلیپ در فیسبوک خود نوشت او تازه دریافته که موارد یهودستیزانه در ۹ ماه اول سال جاری ۶۹ درصد افزایش یافته است. این افزایش به رغم آن که دو سال قبل این حملات کاهش یافته بود.

فرانسه بزرگ‌ترین جامعه یهودیان اروپا را دارد و یهودیان این کشور شاهد حملات پیکارجویان و همچنین حملات در حومه‌های شهری بوده‌ استدر سال ۲۰۱۵ یک پیکارجو چهار نفر را در یک بقالی کوشر در پاریس به قتل رسانددر سال ۲۰۱۷ سارا حلیمی به دست همسایه‌اش به شدت کتک خورد و از پنجره خانه به بیرون پرتاب شد.

در ژانویه ۲۰۱۸ یک پسر ۸ ساله یهودی که کیپا (کلاه سنتی یهودیان) بر سر داشت، توسط گروهی نوجوان کتک خورددر ماه مارس ۲۰۱۸ میریل نل ۸۵ ساله در خانه‌اش در پاریس بارها چاقو خورد و به آتش کشیده شد.

یهودستیزی در مدارس:

آقای فیلیپ درباره طرح‌هایی گفت که طی آن بازپرسان و قضاتی برای مقابله با چنین جرایمی اختصاص داده خواهند شد. او گفت گروهی در سطح این کشور در حالت آماده‌باش همیشگی قرار خواند داشت که کارشان دخالت در مواقع اضطراری در مدارس و در حمایت از معلمانی است که با یهودستیزی مواجه می‌شوند.

در شب شیشه‌های شکسته چه اتفاقاتی افتاد؟
حد فاصل نهم و دهم نوامبر ۱۹۳۸ یک رشته حملات هماهنگ به یهودیان و اموال آنها انجام شد۹۱ نفر در این حملات کشته و بیش از ۳۰ هزار نفر بازداشت شدند۱۴۰۰ کنیسه و مرکز یهودیان به آتش کشیده شد و ۷۵۰۰ محل کسب و کار یهودیان تخریب شد.

همچنین مشاهده کنید

russia

نشست گروه‌های فلسطینی در روسیه

به گزارش خبرگزاری جاثیه، شبکه «المیادین» به نقل از منابع آگاه اعلام کرد روسیه در …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *