صفحه اصلی / بین الملل / اوضاع در مناطق فلسطینی هر روز متشنج‌تر می‌شود
اوضاع در مناطق فلسطینی هر روز متشنج‌تر می‌شود

[types field='headline-r']

اوضاع در مناطق فلسطینی هر روز متشنج‌تر می‌شود

تحلیلگر سیاسی اسرائیلی نسبت به انفجار اوضاع در اراضی اشغالی فلسطین طی روزهای آتی به شدت هشدار داد.

به گزارش خبرگزاری جاثیه، “یواف لیمور” در مقاله ای در روزنامه عبری زبان “اسرائیل الیوم” تاکید کرد که برای نخستین بار طی ماه های اخیر، رژیم صهیونیستی با وضعیت بسیار خطرناکی هم در کرانه باختری و هم در نوار غزه مواجه است.

لیمور اظهار داشت که ظاهرا ارتباطی بین تشدید تنش در کرانه باختری و نوار غزه وجود ندارد، زیرا جوان فلسطینی که دو روز پیش دست به عملیات در شهرک گوش عتصیون در جنوب بیت لحم زد، به تنهایی این کار را انجام داد و از جانب هیچ گروهی دست به این عملیات نزد و شاید این عملیات را به تقلید از کسانی که یک هفته پیش یک نظامی اسرائیلی را در همین منطقه به قتل رساندند، انجام داده باشد.

وی اشاره کرد که می توان در این عملیات همانند عملیات های گذشته به دست داشتن حماس پی برد، زیرا این جنبش بلافاصله این عملیات را تبریک گفت و اعلام کرد که این عملیات نتیجه تشدید تجاوزات علیه مسجد الاقصی می باشد.

این تحلیلگر اسرائیلی تاکید کرد که این عملیات های انفرادی در شرایط فعلی موجب خارج کردن فلسطینیان از وضعیت بی مبالاتی و بلاتکلیفی نخواهد شد، زیرا در کرانه باختری نه خبری از تظاهرات است و نه عملیات های پرتاب سنگ و کوکتول مولوتف به سمت نظامیان اسرائیلی، اما با این حال، “اسرائیل” نمی تواند نسبت به افزایش عملیات های خطرناک و تاثیرات و پیامدهای آن بی تفاوت باشد.

یواف لیمور تصریح کرد که در مرحله کنونی، نباید اقدام به افزایش نیروها در کرانه باختری کرد، اما لااقل نیاز شدیدی به افزایش فعالیت های اطلاعاتی به منظور خنثی کردن عملیات های آتی است.

لیمور افزود که در غزه نیز تظاهرات های بازگشت همانند گذشته روال عادی خود را طی می کند بدون اینکه تعداد شرکت کنندگان در این تظاهرات نسبت به قبل افزایش یافته باشد، اما مساله متفاوت حملات موشکی شب گذشته و شب قبل از آن به اراضی اشغالی است.

وی تاکید کرد که اگر سرویس های امنیتی اسرائیلی بگویند که شلیک جمعه شب موشک به سمت اراضی اشغالی اقدامی خودسرانه از سوی برخی افراد در غزه بوده است، همانند تلاش برخی برای نفوذ به اراضی اشغالی طی هفته های گذشته، حملات موشکی شب گذشته به سدیروت مساله ای نیست که بتوان به راحتی از کنار ان گذشت.

لیمور مدعی شد که رژیم صهیونیستی به دلایلی فعلا به دنبال جنگ در غزه نیست و حماس این را خوب می داند و همانند شرایط قبل از انتخابات اخیر کنست، این جنبش می خواهد از وضعیت کنونی به نفع خود استفاده کند.

وی عنوان کرد که حماس فلسطینیان ساکن کرانه باختری را به خیزش علیه رژیم صهیونیستی و انجام عملیات های مقاومتی تشویق می کند و همزمان اوضاع در نوار غزه را نیز گاهی متشنج و گاهی آرام می کند.

این تحلیلگر اسرائیلی خاطر نشان کرد که اگر ارتش رژیم صهیونیستی واکنش ضعیفی به این حملات نشان دهد، حماس متوجه شده و فشارهای بیشتری برای امتیازگیری از این رژیم وارد می کند اما اگر حملات ارتش شدید باشد، آن وقت اوضاع به سمت یک جنگ ناخواسته پیش می رود و ممکن است بجز مرزهای جنوبی، کرانه باختری را هم درگیر کند.

یواف لیمور تصریح کرد که اگر رژیم صهیونیستی قرار است جنگی را علیه غزه آغاز کند، بهتر است این جنگ در تابستان باشد که مدارس تعطیل است و به راحتی می توان صهیونیست ها را راهی پناهگاه ها کرد و دست ارتش برای حملات بازتر خواهد بود.

او در پایان افزود که بهتر است رژیم صهیونیستی در تلاش برای آرام سازی اوضاع در مرزهای جنوبی باشد و وارد جنگ نشود، همانگونه که در ماه های اخیر نیز همینگونه بوده است و می توان شرایط را برای طرف های میانجی همچون مصر و سازمان ملل برای نقش آفرینی در این زمینه فراهم کرد.

همچنین مشاهده کنید

4322882 310x165 - مخالفت ۵۰ درصد اسرائیلی‌ها با تشکیل دولت وحدت به نخست وزیری نتانیاهو

مخالفت ۵۰ درصد اسرائیلی‌ها با تشکیل دولت وحدت به نخست وزیری نتانیاهو

نتایج یک نظرسنجی که به تازگی در جامعه صهیونیستی به عمل آمده، نشان می‌دهد که …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *