صفحه اصلی / سیاست / یائیر لاپید عضو کنست خطاب به نتانیاهو: تو در برابر حماس تسلیم شدی
نتانیاهو - خبرگزاری جاثیه

[types field='headline-r']

یائیر لاپید عضو کنست خطاب به نتانیاهو: تو در برابر حماس تسلیم شدی

به گزارش مشرق، یک مقام صهیونیست خواستار انحلال تشکیلات خودگردان فلسطین به ریاست ابومازن شد. یوسی بیلین اظهار داشت محمود عباس(ابومازن) رئیس تشکیلات خودگردان خیلی ضعیف‌تر از یاسرعرفات است، ولی اقدام وی برای وادار کردن اسرائیل به پرداخت اموال اسیران و شهدا هرگز سودی نخواهد داشت و ادامه کاهش اموال ارسالی برای تشکیلات خودگردان ممکن است به فروپاشی این نهاد منجر شود، مبلغ بین ۴۰۰ تا ۵۰۰ میلیون شیکل در ماه است و به نظر می‌رسد بقای تشکیلات خودگردان به گرفتن این مبلغ بستگی دارد، مگر اینکه به حامی مالی جدیدی دست یابد یا به سازش با اسرائیل دست پیدا کند.

 

بیلین در مقاله ای که در پایگاه یسرائیل پلاس نوشت،‌افزود همه دولت های اسرائیل طی بیست و شش سال گذشته از جمله چهار دولتی که بنیامین نتانیاهو تشکیل داده، موافقت کردند که تشکیلات خودگردان، سهم مالی اسیران و خانواده های شهدا را پرداخت کنند، بدون اینکه به آن معترض شوند و امروز فلسطینیان مخالفان با آن را نقض توافقات به دست آمده با خود از سوی اسرائیل قلمداد می‌کنند.

بیلین که ماموریت های مختلفی در کنست و دولت‌های اسرائیل داشته از جمله وزیر قضایی بوده است،‌می افزاید همانند تمام بحران های گذشته میان فلسطینیان و اسرائیل، بحران کنونی فرصتی است که می توان از آن بهره برداری کرد به طوری که فلسطینیان می توانند مرگ تشکیلات خودگردان و پایان موجودیت آن را ا علام کنند، زیرا اسرائیل و سازمان آزادیبخش متعهد به ادامه ارتباط برای توافق دائمی میان یکدیگردر می ۱۹۹۹ شده بودند، ولی توافق نهایی هنوز به دست نیامده است با وجودی که بیست سال از آن تاریخ گذشته است.

بیلین که یکی از سران حزب کار و رئیس حزب میرتز به شمار می‌رود، اظهار داشت نتانیاهو توافق مرحله‌ای اوسلو را توافق پایانی می‌بیند و با تمام توان خود برای تداوم این وضع و ادامه ساخت بیشتر شهرک‌ها(صهیونیست‌نشین) در اراضی اشغالی و همکاری امنیتی با تشکیلات خودگردان ادامه می دهد.

وی افزود نتانیاهو با وجود اظهارات دوگانه و ضد و نقیضش برای راستگرایان و چپگرایان و داخل و خارج، راهبرد مدیریت نزاع با فلسطینیان و نه حل آن را بر اساس فرضیه‌ای که به آن اعتقاد دارد، در پیش گرفته است و آن فرضیه این است که زمان به نفع اسرائیل بازی می‌کند.

این مقام صهیونیست تاکید کرد سازمان آزادیبخش فلسطین باید این بازی را از مدت‌ها پیش پایان می داد و خود را منحل می‌‌کرد و کلیدها را به اسرائیل تحویل می داد، زیرا در حال حاضر تشکیلات خودگردان درنگاه فلسطینیان، نهادی است که با اسرائیل همکاری امنیتی می کند و به نفع راستگرایان اسرائیلی فعالیت می کند.

وی اظهار داشت منطقی است که این مسئله را فرض کنیم که رهبران فلسطینی از وجود طرح دولت در مناطق فلسطینی و اینکه رئیس و نخست وزیر و وزیران و مشاورانی داشته باشند، بهره می‌برند، می تواند در نظر گرفت که نگرانی‌‌هایی از افزایش نرخ بیکاری در این مناطق در صورت فروپاشی تشکیلات خودگردان وجود دارد، ولی تمام این ملاحظات اعتباری برای وضعیت موجود ندارد، چرا که تشکیلات خودگردان احساس می کند که در مسیر دولت سازی است در حالی که واقعیت این است در مسیر هیچ چیزی قرار ندارد.

بیلین افزود هیچ جایی برای نگرانی درباره آینده کارکنان تشکیلات خودگردان نیست، زیرا وضعیت اقتصادی که پیش از توافق اسلو وجود داشت، همانند گذشته بازخواهد گشت و اسرائیل مسئول اشتغال آنها خواهد بود و به امور کارکنان و معلمان و مدارس وبیمارستان‌ها و تیم‌های پزشکی خواهد پرداخت و نظامیان اسرائیلی هم مسئولیت نظم و امنیت در شهرهای فلسطینی را برعهده خواهند گرفت.

همچنین مشاهده کنید

نتانیاهو و ترامپ - خبرگزاری جاثیه

نتانیاهو و ترامپ در لیگ مظنونین

به گزارش خبرگزاری جاثیه و به نقل از خبرگزاری یدیعوت‌آحرونوت، هفته گذشته چندین بیلبورد بزرگ …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *