صفحه اصلی / اخبار ویژه / خبرگزاری هاآرتص: نتانیاهو از جنگ دوباره با غزه وحشت دارد
57711425 640x330 - خبرگزاری هاآرتص: نتانیاهو از جنگ دوباره با غزه وحشت دارد

[types field='headline-r']

خبرگزاری هاآرتص: نتانیاهو از جنگ دوباره با غزه وحشت دارد

“آموس هرئیل” تحلیلگر نظامی خبرگزاری هاآرتص اشاره کرد که ترس و نگرانی نتانیاهو از جنگ با غزه قبل از انتخابات کنست، موجب شده تا درگیری‌های مسلحانه در مرزهای غزه کنترل شده و مانع از وقوع جنگ و تقابل نظامی دیگر در این منطقه شود.

هرئیل اظهار داشت که توجه نتانیاهو بر تقویت فرصت و شانس خود برای پیروزی در انتخابات پیش‌رو و تضمین دست‌یابی حزب راست به اکثریت بدون حزب “اسرائیل خانه ما” به رهبری آویگدور لیبرمن است.

وی عنوان کرد که نتانیاهو می‌ترسد عملیات نظامی علیه غزه به جایگاه سیاسی او ضربه زده و کاهش محبوبیتش را در پی داشته باشد.

آموس هرئیل تصریح کرد که تمامی جناح‌های راست و چپ اسرائیلی ضعف و ناتوانی نتانیاهو در برابر حماس را مورد انتقاد قرار می‌دهند.

هرئیل تاکید کرد که نتانیاهو خوب می‌داند که شاید او آغاز کننده جنگ باشد، اما پایان آن را او تعیین نخواهد کرد.

وی مدعی شد که از جنبه نظری، طرحی که ارتش رژیم صهیونیستی برای جنگ آتی با حماس آماده کرده، مبتنی بر حمله زمینی به غزه با هدف تخریب زیرساخت‌های مقاومت بدون اشغال مجدد این باریکه یا براندازی حاکمیت حماس است.

هرئیل اظهار داشت که حتی فرماندهان ارتش هم در شرایط کنونی تمایلی به جنگ با غزه ندارند و فرماندهان منطقه جنوبی بلافاصله پس از عملیات تیراندازی اخیر در نوار مرزی باریکه غزه که به زخمی شدن ۳ نظامی اسرائیلی از جمله یک افسر منجر شد، در توجیه آن عنوان کردند که جوانی فلسطینی به تنهایی و بدون دستور گرفتن از حماس دست به چنین عملیاتی زده است.

در همین حال، یک افسر عالی رتبه ارتش رژیم صهیونیستی چند روز پیش اعلام کرد که سناریوی آتی پس از عملیات بامداد امروز پنجشنبه در شرق خان یونس واقع در جنوب نوار غزه، تثبیت آرام‌سازی  اوضاع در این باریکه خواهد بود.

این افسر اسرائیلی عنوان کرد که این حادثه امنیتی در مرزهای غزه منجر به تشدید تنش یا عملیات نظامی در غزه نخواهد شد.

“رونین منلیس” سخنگوی ارتش رژیم صهیونیستی در مورد جزئیات این حادثه امنیتی در مرزهای غزه تاکید کرد که مجری عملیات جوانی فلسطینی بود که یک سلاح کلاشینکوف و چند بمب دست‌ساز همراه خود داشت و پشت تپه‌ای که ارتش قبلا برای مقابله با تظاهرات بازگشت در مرز غزه ایجاد کرده بود، پناه گرفته بود.

منلیس تصریح کرد که این جوان فلسطینی یک بمب دست‌ساز به سمت نظامیان ارتش پرتاب کرده و پس از آن اقدام به تیراندازی به سمت آن‌ها کرد که در نهایت یک افسر و دو نظامی ارتش زخمی شدند.

همچنین “تال لیف رام” تحلیلگر نظامی روزنامه “معاریو” نیز اظهار داشت که این عملیات نیاز به بحث و بررسی دقیق و عمیق در مورد بی‌توجهی به دستورالعمل‌های امنیتی دارد.

رام اشاره کرد که منطقه‌ای به مساحت ۱۰۰ متر در مرز غزه مشخص شده که نزدیک شدن به آن به منظور جلوگیری از وقوع چنین عملیات‌هایی ممنوع اعلام شده است اما مشخص نیست که این جوان فلسطینی چگونه توانسته تا این اندازه به موانع مرزی نزدیک شده و عملیات خود را اجرا کند.

همچنین تحلیلگر نظامی پایگاه خبری عبری زبان “والا” تاکید کرد که جنبش حماس شیوه تعامل با استراتژی نظامی رژیم صهیونیستی را خوب می‌داند.

“امیر بوخبوط” پنجشنبه گذشته تصریح کرد که عملیات تیراندازی بامداد امروز در شرق خان یونس که به زخمی شدن یک افسر و دو نظامی اسرائیلی منجر شد، موجب تقویت این برآورد شد که یحیی سنوار ( رئیس دفتر سیاسی حماس در غزه) اهمیتی به تهدیدات رژیم صهیونیستی نمی‌دهد.

بوخبوط اشاره کرد که این عملیات ثابت کرد که سنوار چگونگی تعامل با عکس العمل‌های نظامی رژیم صهیونیستی را به خوبی می‌داند.

وی همچنین عنوان کرد که این عملیات سوالات تاکتیکی زیادی را در مورد قدرت و توان نیروهای اسرائیلی مستقر در نوار مرزی باریکه غزه مطرح کرد.

این تحلیلگر اسرائیلی مدعی شد که هدف حماس از عملیات امروز، تسویه حسابی قدیمی با “اسرائیل” در واکنش به کشته شدن یکی از مبارزان فلسطینی در ماه گذشته بوده است.

امیر بوخبوط اشاره کرد که هیچ حادثه‌ای در مرزهای باریکه غزه بدون اطلاع حماس اتفاق نمی‌افتد و این عملیات چند ساعت پس از پایان مانور نظامی گسترده ارتش برای شبیه سازی جنگ علیه غزه انجام گرفت.

بوخبوط خاطر نشان کرد که رهبران سیاسی حماس به ویژه سنوار اوضاع سیاسی پیچیده رژیم صهیونیستی را به دقت پیگیری و ارزیابی می‌کنند و این مستلزم اقدام جدی ارتش در مرزهای غزه است.

هانی ابو صلاح مبارز فلسطینی بود که بامداد پنجشنبه گذشته در درگیری مسلحانه با نظامیان ارتش رژیم صهیونیستی در شرق خان یونس واقع در جنوب نوار غزه به شهادت رسید. او در این عملیات ۳ نظامی از جمله یک افسر اسرائیلی را زخمی کرد.

همچنین مشاهده کنید

181220 syria us troops se 606p 24a36f6a4d48c4681ac5452f8af63781.nbcnews fp 1200 630 310x165 - شوکه شدن مقامات صهیونیستی از عقب‌نشینی آمریکا از شمال سوریه

شوکه شدن مقامات صهیونیستی از عقب‌نشینی آمریکا از شمال سوریه

مسئولان اسرائیلی اعلام کردند که بسیاری از مقامات این رژیم از تصمیم آمریکا برای عقب‌نشینی …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *