صفحه اصلی / مقاومت / آمان در سوریه
آمان - خبرگزاری جاثیه

[types field='headline-r']

آمان در سوریه

“من در واقع تحت تاثیر دقت گزارش قرار گرفتم وقتی منتشر شد. با وجود شباهت هایی زیادی که با سناریوی افتضاح سلاح های کشتار جمعی عراق دارد من بخلاف زمانی که به آن اعتراض می کردم احساس کاملا متفاوتی نسبت به نتایج این گزارش دارم. جامعه اطلاعاتی آمریکا از ۲۰۰۳ تحولی جدی پیدا کرده. دولت اوباما هم به وضوح برای دخالت نظامی در خاورمیانه بی میل است و این خود ارزیابی ها را معتبر تر می کند”.
اینها ابراز احساسات “تیلمن”، عضو برجسته اتحادیه کنترل تسلیحات نسبت به انتشار گزارش ۴ صفحه ای دولت آمریکا در مورد استفاده دولت اسد از سلاح شیمیایی است. این احساس از این جهت مهم این است که وضعیت افکار عمومی آمریکا را که مؤسسه گالوپ تا همین هفته گذشته ۵۱ درصد آنها را مخالف و ۳۶ درصد آنها را موافق حمله توصیف کرده است[۲]، بنفع اقدام نظامی تغییر دهد. البته گالوپ به یاد می آورد سناریوی آماتوری تر عراق ۵۹ درصد و سناریوی ۱۱سپتامبر و افغانستان ۸۲ درصد آمریکایی ها را برای دخالت نظامی راضی کرده بود.[۳] بنابراین چنین شرایط نامناسبی بجهت همراهی افکار عمومی خانگی، ابزارهایی مانند نظر کنگره، این گزارش و احیانا رای سازمان ملل باید بتوانند با تنوع و حرفه ای تر شدن دل آمریکایی ها را برای تأیید تصمیم اوباما بدست بیاورد.
مبنای تمام پروپاگاندای دولت اوباما و دستگاه دیپلماسی ایالات متحده در ایجاد اجماع جهانی علیه سوریه همین گزارش است. گزارشی که قرار بوده است تا زمینه ساز جنگ بر علیه سوریه باشد. گزارشی که قرار بود بر مبنای شوک ناشی از کاربرد سلاحهای شیمیایی در غوطه شرقی و بهت پس از آن، متکی به این گزارش کار بشار و دولتش را یکسره کند. اما مسئله این بود که این شوک اصلاً شوک نبود. یعنی شوکی ایجاد نشد که پیامدی داشته باشد. چون افکار عمومی دنیا آنقدر به دیده تردید درآن می نگریست که قابلیت تولید شوکرا نداشت.
اما گزارش ۴ صفحه ای چه می گوید؟ این سند که خلاصه ی غیر طبقه بندی شده گزارش سیا است ادعا می کند با “درجه اطمینان بالا” که به معنی قطعی ترین درجه ارزیابی های جامعه اطلاعاتی ایالات متحده است، دولت اسد عامل حمله شیمیایی ۲۱ اگوست است. در این سند آمده است:
– “ما با اطمینان بالا براورد می کنیم دولت سوریه به کرات مبادرت به حمله های شیمیایی مقیاس کوچک از جمله در حومه دمشق کرده است.”
– “دولت سوریه تلاش هایی را برای پاکسازی حومه دمشق که مورد استفاده معارضه برای حملات اخیر علیه مواضع دولت در دمشق قرار می گرفته، آغاز کرده است که طی آن موفق به پاکسازی تعدادی از مواضع، شامل نقاطی که در حمله ۲۱ اگوست هدف قرار گرفت، نشد.”
– “اطلاعاتی در دست داریم که نشان می دهد پرسنل تسلیحات شیمیایی سوریه شامل نیروهای مرتبط با مرکز مطالعات و تحقیقات سوریه پیش از حمله در حال آماده سازی تسلیحات شیمیایی بوده اند. …آنها از یکشنبه ۱۸ آگوست تا نزدیک صبح ۲۱ام در منطقه حومه دمشق «اَدرا»، نزدیک محل حمله، در حال فعالیت بوده اند. در ۲۱ اگوست یکی از عناصر دولت برای حمله شیمیایی آماده و ماسک شیمیایی به کار برده است.”
– “شواهد اطلاعاتی نشان می دهد دولت در ساعات اولیه ۲۱ آگوست یک حمله خمپاره ای و توپخانه ای را علیه حومه دمشق اجرا کرده است. مشاهدات ماهواره ای نشان می دهد حملات انجام شده از منطقه ای تحت کنترل دولت به مناطق همجوار همان حملات شیمیایی گزارش شده در کفر بطنا، جوبر، عین ترما، درایا و محمدیه بوده است و این شامل حمله ای می شود که حدودا ۹۰ دقیقه پیش از انتشار اخبار حمله از مناطق دولت بوده. عدم وجود پرواز یا پرتاب موشک نیز استفاده دولت از خمپاره ها را در این حمله نشان می دهد.”

– “در طی ۴ ساعت پس از اولین گزارش حمله در ساعت ۲:۳۰ بامداد، هزاران گزارش رسانه ای از ۱۲ منطقه مختلف در حومه رسیده است که تعدادی از آنها حمله را با خمپاره های پر شده با مواد شیمیایی توصیف کرده اند که به مناطق تحت کنترل معارضان اصابت کرده اند. ”
– “ما ارتباطاتی را شنود کرده ایم که در میان آنها یکی از مفامات ارشد در صحبتی محرمانه با مهاجمان استفاده دولت از سلاح شیمیایی را تایید می کند و نسبت به دسترسی بازرسان سازمان ملل اظهار نگرانی می کند. ما اطلاعاتی داریم که دولت سوریه در بعد از ظهر ۲۱ آگوست به پرسنل تسلیحات شیمیایی دستور قطع عملیات داده است. همزمان دولت مبادرت به حملات توپخانه ای سنگین علیه مناطق آلوده شده کرده است. در دوره ۲۴ ساعته شدت این حملات توپخانه ای و خمپاره ای تخمیناً ۴ برابر نرخ آن در ۱۰ روز گذشته اش بوده است. این آتش بار بطور ثابت تا صبح ۲۶ آگوست ادامه داشته است.”
– “اطلاعات موید دیگری نیز وجود دارد جهت حفاظت اطلاعات منابع و متد ها طبقه بندی شده باقی می ماند و به کنگره و متحدین بین المللی ارائه ارائه می شود.” [۴] ابهامات جدی گزارش چهار صفحه ای
گزارش اما آنقدر ابهام و اشکال دارد که نتوانست آنگونه که دولت اوباما انتظارش را داشت ، شوک جهانی و اجماع بین المللی علیه سوریه را ایجاد نماید.
اگر چه سیا در حد مقدور زحمت خود را کشیده است اما قرائن نشان می دهد بسیاری از کارشناسان کد های سیا را مثل تیلمن جدی نگرفته اند. بعضی از این کارشناسان مانند “رابرت فیسک” آنقدر با تکیه بر تجربه عراق و ابهام های این گزارش به کلی آن را مخدوش دانستند.
اشکالات زیادی به محتوای این گزارش وارد شده است. جین پاسکال زاندرز یکی از کارشناسان اصلی سلاح های شیمیایی و کسی که تا همین اواخر از پژوهشگران ارشد موسسه مطالعات امنیت اتحادیه اروپا بوده است دست روی چند نقطه مشکوک می گذارد. [۵] از جمله اینکه اگر منابع اطلاعاتی امریکا با اطمینان ۳ روز پیش از حمله متوجه آماده شدن پرسنل شیمیایی دولت برای حمله شده اند چرا هیچ اعلام عمومی برای کاهش دادن تلفات نشده است.
عدد ۱۴۲۹ نفری کشته های حادثه در گزارش نیز بحث هایی در مورد قابل اعتماد بودن نویسندگان آن پدید آورده. توجه کنیم این رقم ۱۷۹ نفر بیش از گزارش معارضان و چندین برابر بیش از گزارش های اندی صد نفری منابع فرانسوی، انگلیسی، سازمان های حقوق بشری و پزشکان بدون مرز است.[۶] اگر دسته دوم ارقام را بپذیریم، دولت حاضر شده است برای فقط ۴-۵ برابر کردن تلفاتی که در یک روز می توانسته به مناطق معارضین وارد کند این همه درد سر را به جان خریده است.
همچنین منابع غربی[۷] از یکی از بازرسان شیمیایی سازمان ملل که در در قضیه عراق فعال بوده نقل می کند که این گزارش مشابه اسناد اطلاعاتی منتشر شده در ۲۰۰۳ است. این کارشناس که خود ترجیح داده نامش فاش نشود می گوید دیدن این گزارش در روز جمعه برای او حس نوستالژیک داشته است. او می گوید عدم ارائه اطلاعات از عامل شیمیایی استفاده شده مشخص می کند شواهد محکمه پسندی در کار نیست.
بدبینی ها بدین جا ختم نمی شود. درست پیش از روز حادثه محموله ای ۴۰۰ تنی از سلاحهای ضد تانک و انفرادی و موشک های هدایت شونده از مرز هاتای ترکیه بدست نیروهای معارض رسید.[۸] حجمی از سلاح که از ابتدای جنگ سوریه بی سابقه تلقی شده است. کنار این بگذارید دیدار هایی مهم میان سران اطلاعاتی آمریکا، قطر، ترکیه و اعضای ارشد ارتش آزاد جهت ایجاد تغییری تعیین کننده در صحنه جنگ منعقد شده است. مقطع زمانی این دیدار ها رد پایی از اطلاع قبلی ایالات متحده از حوادث ۲۱ آگوست است.[۹] ابهام دیگر را پزشکان بدون مرز بر ادعای دولتمردان واشنگتن انداخت. پس از آنکه جان کری از آنها به عنوان یکی از منابعی که عاملیت ارتش سوری را در حادثه تایید می کنند نام برد. با این وجود این نهاد در بیانیه ای تاکید کرد ام.اس.اف صلاحیت لازم برای تایید اینکه عامل شیمیایی سارین بوده است در خود نمی بیند و تنها با اطمینان بالا می تواند مدعی شود عامل جراحات یک نوروتاگزین بوده است.[۱۰] این یعنی آمریکایی ها هیچ دستاویزی برای اثبات اینکه به لحاظ فنی عامل شیمیایی استفاده شده در انحصار دولت بوده، ندارد. بلکه بالعکس گزارش های خود شورشیان سخن از انتشار گازی با بوی زننده دارد که نشانه سارین مطبخی است و سارین های نظامی فاقد بو هستند.[۱۱] تونل های زیرزمینی مملو از مواد اولیه سارین مطبخی[۱۲] و گزارش های انتقال این مواد از ترکیه[۱۳] توسط معارضان و شواهد دیگر شکی باقی نگذاشته عامل اسفاده کننده از این نوع سم عصبی معارضین هستند.
اما مهم ترین رکن این گزارش ، شنود یک مکالمه بی سیم میان فرماندهان ارتش سوریه است که نظر طراحان گزارش بر استفاده ارتش بشار از سلاح شیمیایی دلالت می کند. این مکالمه توسط سرویس اطلاعات نظامی رژیم صهیونیستی شنود شده و در اختیار سیا قرار گرفته است. اما مسئله این است که دیلی کالر هفته پیش از قول چند افسر بلندپایه که دسترسی به اسناد طبقه بندی شده ی ادعایی واشنگتن داشته اند افشاکرد شنود یاد شده که در اصل توسط واحد ۸۲۰۰ اطلاعات الکترونیک اسرائیل انجام شده است به نحو تحریف امیز تقطیع شده است. گزارش تقطیع شده که ابتدائا توسط شبکه ۲ تلویزیون اسرائیل منتشر شد ادعا می کرد نیروهای تحت امر ماهر اسد دستور حمله شیمیایی را داده است. حال آنکه متن گزارش شنود کاملا خلاف این مدعاست.
“ستاد فرماندهی در ارتباطی با فرمانده آتشبار از او سوال می کند که آیا او حمله بوده است؟ از لحن صحبت ها کاملا پیداست که ستاد فرماندهی از کاملا از احتمال حمله بدون هماهنگی توسط تیپ ماهر وحشت زده اند. با این وجود فرمانده با قاطعیت شلیک موشک توسط تیپ را رد می کند.” در انتهای متن اصلی اشاره شده است که فرمانده یاد شده به مدت سه روز مورد بازپرسی اطلاعات سوریه قرار گرفته و پس از اطمینان تطابق صورت سلاح ها به یگان خود بازگردانده شده است.[۱۴] این گاف آنقدر بزرگ بوده که پیش از انتشار آن عده مقامات تلاش در حذف فقره مربوطه از گزارش ۴ صفحه ای را داشته اند که ظاهرا موفق نبوده است.[۱۵]

کمی پیشتر در حمله شیمیای ماه مارس در حلب بود که پس از ادعای عاملیت دولت سوریه در حمله توسط مقامات کاخ سفید، بازرسان سازمان ملل رسما اتهام را متوجه معارضین دانستند.[۱۶] پس حتی پارامتر سوء سابقه نیز به ضرر شورشیان و ایلات متحده حکم می کند. تنها امتیازی که این بار وجود دارد این است که به خلاف وعده پیش معرضان آنقدر حماقت نکرده اند که سلاح ها را در منطقه تحت کنترل دولت بیاندازند و خود اسد را متهم کنند. البته حتی این ادعا که غوطه شرقی در زمان حادثه در تسلط معارضین بوده محل تامل است. چرا که منابع سوری پیشتر پاکسازی این مناطق را از شورشیان تندرو اعلام کرده بودند.[۱۷] این مناطق هر قدر هم استراتژیک تلقی شود نه زمان حمله، نه میزان تسلط معارضان بر منطقه و نه خطر معرضان در آن مقطع ریسک بالای حمله شیمیایی برای دولت اسد را توجیه نمی کند. این سناریو چینی آنقدر ناشیانه بوده که حتی “صالح مسلم ” رئیس حزب کردی PYD که جزو گروه های معارض اسد است در مورد آن اذعان می کند که دولت با وجود آنکه سلاح شیمیایی دارد آنقدر احمق نیست که در ۵ کیلومتری کمیته بازرسان شیمیایی از آن استفاده کند.[۱۸] طراح اصلی گزارش سیا کیست؟
حال پرسش اصلی اینست که طراح اصلی گزارش ادعایی کاخ سفید کیست و هدف و انگیزه اصلی آن از این کار چه بوده است؟حتی می توان فراتر از این پیش رفت و این پرسش را مطرح نمود که طراحی و فرماندهی عملیات اطلاعاتی و تصمیم سازی در بحران سوریه در رژیم صهیونیستی و هم چنین آمریکا بواقع در دستان کیست و چه نهاد و کسانی این امر را مدیریت نموده و ساماندهی می نمایند.
واقعیت آن است که کاخ سفید پس از آغاز موج بیداری اسلامی و شدت یابی آن در منطقه غرب آسیا بیش از پیش، به نظرات و تصمیم سازی های تل آویو متکی شده و بیش از پیش آنها را مبنای طرح ریزی ها و سیاست گذاری های راهبردی خود در منطقه قرار می دهند کهگزارش ۴ صفحه ای فوق آخرین نمونه این موارد است.
گزارش ۴ صفحه ای سیا کاملاً بر اساس گزارش های جهت دار و خط دهی شده سرویس های اطلاعاتی تل آویو ، خاصه سرویس اطلاعات نظامی اسرائیل Aman طراحی و تنظیم شده بود. در حقیقت کاخ سفید و سرویس اطلاعاتی آن در بازی حساب شده عملیات اطلاعاتی این رژیم و نیز نوع تصمیم سازی خاص آن گرفتار شدند که در نتیجه به رفتارهای اعوجاجی اوباما و کری و نیز بی اعتباری بین المللی آنها منجر شد.
تقسیم کار سرویس های امنیتی تل آویو در پرونده های راهبردی
واقعیت آن است که طی یک تقسیم کار حساب شده میان نهادهای اطلاعاتی و امنیتی رژیم صهیونیستی که در کابینه امنیتی و هم چنین شورای امنیت ملی این رژیم اتخاذ گردیده است ، در طی یک دهه گذشته سه پرونده اصلی امنیتی این رژیم میان این نهادها تقسیم شده اند.
این سه پرونده اصلی عبارتند از؛ برنامه هسته ای ج ا ایران، سوریه و گروههای مقاومت خاصه حزب الله لبنان. از میان این سه، سوریه سهم سرویس اطلاعات ارتش این رژیم و برنامه هسته ای ج ا ایران حزب الله سهم سرویس موساد شده است. یکی از دلائل این تقسیم بندی آنست که امکانات Aman جوابگوی کشورهای هم جوار فلسطین اشغالی است و توانایی انجام عملیات در حوزه پیرامونی را در حد موساد دارا نیست. حال آنکه یرویس موساد به دلیل گستره وسیع حوزه عملیاتی و وجود ایستگاهها و خانه های متعدد امن در دیگر کشورها و از همه مهمتر دست بالا در شبکه های اطلاعاتی دست برتر را به نسبت Aman داراست.
اینگونه بود که پرونده برنامه هسته ای ج ا ایران و حزب الله بر روی میز رئیس موساد قرار گرفت و در مقابل پرونده سوریه بر روی میز رئیس Aman. حاصل این تقسیم بندی از حیث عملیاتی برای موساد عبارت است از ؛
۱٫ شهید حاج “علی دیب” معروف به “أبو حسن سلامه” مسئول پرونده فلسطین در حزب الله لبنان در ۱۹۹۹
۲٫ شهید غالب محمد عوالی معروف به ابومصطفی در ۱۹ ژوئیه ۲۰۰۲ .
۳٫ شهید علی حسین صالح متخصص مواد منفجره در اوت ۲۰۰۳
۴٫ محمود عبد الرؤوف المبحوح ۱۹ ژانویه ۲۰۱۰
۵٫ ترور حاج عماد مغنیه ، فرمانده مقاومت اسلامی حزب الله لبنان در ۱۲ فوریه ۲۰۰۸
۶٫ ترور رفیق حریری ۱۴ فوریه ۲۰۰۵
۷٫ شهید مسعود علی‌محمدی ۲۲ دی ۱۳۸۸ (۲۰۰۹)
۸٫ شهید مجید شهریاری ۸ آذر ۱۳۸۹ ( ۲۰۱۰)
۹٫ شهید داریوش رضایی‌نژاد در ‏۱ مرداد ۱۳۹۰ (۲۰۱۱)
۱۰٫ شهید مصطفی احمدی روشن۲۱ دی ۱۳۹۰ (۲۰۱۱)
البته پر واضح است که سرویس موساد در این عملیات ها از ظرفیت های تجسسی و فناوری سرویس Aman. هم بهره می برد اما مسئوایت ارشد پرونده با موساد است.
در مقابل اما سرویس Aman. هم عملیات هایی را در حوزه سوریه به انجام رسانده است و یا اینکه عملیات اطلاعاتی برخی عملیات های نظامی در حوزه سوریه را انجام داده است که مهم ترینشان عبارتند از :
⦁ حمله هوایی به تأسیسات اتمی الخبر سوریه در دیرالزور ۶ سپتامبر۲۰۰۷ با نام “عملیات بوستان” מבצע בוסתן. این عملیات از طریق نفوذ الکترونیکی با نصب برنامه “اسب تروا” بر روی لپ تاپ یک مقام دولت سوریه که در حال بازدید از بریتانیا بود اتفاق افتاد. توسط این برنامه یک عکس گرفته شده در الخبر از دکتر ابراهیم عثمان، رئیس کمیسیون انرژی اتمی سوریه در کنار به چون چیبو، یکی از چهره های پیشرو در برنامه های هسته ای کره شمالی بدست آمد و قطعیت برای این رژیم کامل شد .[۲۰] با تمرکز شبانه روزی ماهواره های NSA و واحد ۸۲۰۰ AMAN اطلاعات دقیق تر شد تا در نهایت در ۶ سپتامبر توسط F-16 های اسکادران ۱۰۷ ” شوالیه های دم نارنجی” (טייסת אבירי הזנב הכתום) که توسط اسکادران ۶۹ ” پتک” (טייסת הפטישים) متشکل از F-15I دورپرواز موسوم به ” رعد” ראם پشتیبانی هوایی می شدند بمبارن شد. این حمله بر عهده پایگاه هوایی هتزاریم قرار داده شده بود.

تصاویر هوایی حمله هوایی به تأسیسات اتمی الخبر سوریه در دیرالزور
⦁ تهاجم هوایی به منطقه و مرکز تحقیقات نظامی “الجمرایا” درژانویه ۲۰۱۳
⦁ ضربت هوایی در نیمه شب جمعه ۱۳ اردیبهشت/ ۳می ۲۰۱۳ به منطقه قدسایا
⦁ ترور سرتیپ محمد سلیمان ، رابط نظامی بشار اسد با ج ا ایران و حزب الله لبنان توسط “شاییتیت۱۳ ” שייטת ۱۳ (یگان عملیات ویژه نیروی دریایی رژیم صهیونیستی) در ۱ آگوست ۲۰۰۸ در ساحل طرطوس. در این عملیات، کماندوهای نیروی دریایی به وسیله ناوچه تا ۲ کیلومتری طرطوس آورده شده سپس با لباس غواصی تا ۱۵۰ متری ساحل نفوذ نموده پس از اطمینان از حضور سرتیپ سلیمان به ساحل نفوذ کرده و تک تیرانداز تیم کماندویی وی را هدف قرار گرفت. از وی با نام قاسم سلیمانی سوریه یاد می شد. [۲۱] در ترور وی علی الجراح جاسوس موساد در لبنان که ۲۵ سال سابقه جاسوسی برای این سرویس را دارا بود بر عهده داشت.

محمد سلیمان
⦁ حمله هوایی به کمپ آموزشی گروههای مقاومت فلسطینی ( جهاد اسلامی و جبهه دمکراتیک خلق برای آزادی فلسطین – فرماندهی کل به رهبری احمد جبرائیل) در عین صاحب در ۵ اکتبر ۲۰۰۳٫ این حمله از پایگاه هوایی رامات دیوید و توسط ۱۶-F های “اسکادران ۱۱۰ شوالیه های شمال” صورت پذیرفت.

حمله به عین صاحب
⦁ انفجار دفتر امنیت ملی سوریه در ۱۸ جولای ۲۰۱۲ که منجر به قتل آصف شوکت ، معاون وزیر دفاع، داود رجیحا، حسن ترکمانی وزیر دفاع و اسد ابوخلیل گردید.
طراحی و هدایت عملیات در غوطه شرقی
گفته شد که پس از تقسیم کار میان سرویس های اطلاعاتی رژیم صهیونیستی در پرونده های اساسی امنیتی آن ، پرونده سوریه نصیب سرویس اطلاعات نظامی گردید. اما ضروری است تا اشاره شود که طراحی و هدایت این پرونده پس از عملیات موفق ارتش سوریه و حزب الله لبنان در منطقه القصیر و فتح کامل این منطقه و تغیر آشکار و واضح در معادلات نظامی میدانی در صحنه نبرد میدانی موجب تغییر و تحولی جدید در روند طراحی و فرماندهی و هدایت عملیات اطلاعاتی و امنیتی Aman در سوریه گردید.
پیش از عملیات القصیر، رژیم صهیونیستی تهاجمی هوایی Air Stick را بر علیه منطقه نظامی در شمال دمشق سازماندهی و اقدام نمود. عملیاتی که طراحی و هدایت آن بر عهده Aman بود که شرح آن به قرار ذیل است.
ضربت هوایی در نیمه شب جمعه ۱۳ اردیبهشت/ ۳می دومین حمله از این نوع پس از تهاجم هوایی به منطقه و مرکز تحقیقات نظامی “الجمرایا” درژانویه ۲۰۱۳ در شرق دمشق بود. رژیم صهیونیستی مدعی بود که در این تهاجم، محموله نظامی موشک های پیشرفته SA-17 به مقصد حزب الله لبنان را هدف قرار داده است. این بار اما هدف، منطقه نظامی قدسایا در شمال غربی دمشق بود. تحلیل گران بر این نظرندکه تل آویو توانسته بود با بکارگیری شبکه اطلاعاتی موساد در دمشق و نیز همکاری معارضین سوری ، اطلاعات موثقی از این منطقه بدست آورد. اطلاعاتی که از ذخیره سازی موشک های فاتح-۱۱۰ تولید سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در این منطقه و به منظور تحویل به حزب الله لبنان حکایت داشت. این رژیم مدعی است که این منطقه، انبارهای ذخیره سازی موشک های ایران بوده است.
بخش تحقیقات Aman ( سرویس اطلاعات نظامی رژیم صهیونیستی) به ریاست سرتیپ “ایتای بران”، در برآورد و گزارشی اطلاعاتی به رئیس Aman ، سرلشکر ” آویو کوخاوی” چنین عنوان می کند ( لازم به توضیح است که بخش تحقیقات مهم ترین بخش سرویس اطلاعاتی Aman می باشد) ؛ ” هواپیماهای ایلیوشین و آنتونوف سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در پوشش شرکت های ماهان ایر، کیش ایر و یاس ایر، محموله های موشکی فاتح-۱۱۰ را در فرودگاه نظامی ” المزه” یا پایگاه باربری تیپ ۲۹ ارتش سوریه در مجاورت فرودگاه بین المللی دمشق به انبارهای فرودگاه بصورت موقت منتقل می نمایند تا بعد از آن به انبارهای دائمی نظیر ” التل” و ” الصبوره” متعلق به ستاد تدارکات ارتش سوریه وستاد صنایع نظامی در ” الهامه” روبروی مرکز تحقیقات علمی در جمرایا منتقل شوند.” بخشی از این گزارش توسط رونن سولومون کارشناس اطلاعاتی سایت” اسرائیل امروز” ישראל היום در تاریخ ۱۷/۲/۱۳۹۲ منتشر شد. سرتیپ ایتای در پایان این گزارش به عنوان نظر کارشناسی به ریاست سرویس اطلاعات نظامی ، آویو کوخاوی نوشت: ” پیشنهاد می شود هر چه زودتر این مراکز بمباران و نابود شوند.” کوخاوی هم این ملاحظه را برای سپهبد “بنی گانتز” رئیس ستاد کل ارسال کرد تا عملیاتی شود.

سرتیپ “ایتای بران” رئیس بخش تحقیقات Aman
برآوردهای این رژیم حاکی از این است که ج ا ایران استراتژی ایجاد ” حلقه موشکی” بر گرد این رژیم را پی گیری می نماید.چنانچه سرتیپ احتیاط ارتش رژیم صهیونیستی ” الیعازار ماروم” در سایت ” اسرائیل امروز” ישראל היום به تاریخ ۱۶/۲/۹۲ چنین می نویسد:” ایران و سپاه پاسداران انقلاب ایران در تلاشی خستگی ناپذیر برای مجهز کردن گروههای تروریستی با تأکید بر حزب الله و حماس و ایجاد حلقه موشکی و تروریستی در اطراف اسرائیل است. در ایران سازمانها و نهادها و گروههایی وجود دارند که تلاش آنها ضربه زدن به اسرائیل است.” از نظر استراتژیست های اسرائیلی برای شکستن این حصار موشکی مناسب ترین روش، حمله به خود استراتژی است. پس باید منبع تغذیه کننده این استراتژی را زد و کدام منبع مهم تر از منطقه قدسایا. در قدسایا البته ستاد “فرماندهی نیروهای ویژه” ارتش سوریه نیز قرار داشت.
یکی از نکات مهم اما در حمله به قدسایا، اجزاء طرح کلی این ضربه هوایی Air strick است. حمله ای که این رژیم تاکنون رسماً از پذیرش مسئولیت آن استنکاف کرده است. تحلیل و بررسی های اطلاعات موجود از این طرح عملیاتی این چنین رونمایی می کنند.
هماهنگی ها کمی بیش از دو هفته پیش از حمله به قدسایا انجام شد.روزنامه الاخبار لبنان در۲۰ آوریل ۲۰۱۳ / ۳۱ فروردین ۱۳۹۲ در خبری از نشست محرمانه با حضور سران سرویس های اطلاعاتی ۴ کشور آمریکا، رژیم صهیونیستی، ترکیه و اردن در عمان پایتخت اردن پرده برداشت. “تامیر پاردو” رئیس موساد طرح حمله را به نشست آورد و “جان برنان” رئیس CIA ، آنان را در جریان اطلاع و پشتیبانی آمریکا قرارداد. می ماند ” هاکان فیدان ” رئیس MIT ترکیه و”فیصل الشبوکی” رئیس مخابرات اردن. هاکان و الشبوکی هم قول هرگونه همکاری و هماهنگی های لازم را اعلام نمود. پاردو استفاده از آسمان اردن را برای زدن ضربت هوایی ضروری اعلام کرد که الشبوکی سریعاً موافت نمود. قرار شد جنگنده های این رژیم برای زدن تأسیسات قدسایا از آسمان اردن استفاده کنند درست همانند عملیات اوپرا در سال ۱۹۸۱ بر علیه رآکتور اتمی اوزیراک عراق و حمله به تأسیسات اتمی سوریه در ۲۰۰۷ که از آسمان اردن استفاده شد آنهم با هماهنگی کامل اردن.

هاکان فیدان فیصل الشبوکی جان برنان تامیر پاردو
چند روز بعد، پاردو به عنوان رئیس جامعه اطلاعاتی رژیم صهیونیستی برای انجام آخرین هماهنگی ها به ترکیه، اردن و برخی کشورهای حاشیه خلیج فارس سفر کرد. او در سفر به آنکارا با فرمانده اسکادران نیروی هوایی رژیم صهیونیستی مستقر در ترکیه نیز دیدار کرد. شبکه المنار در۲۸ آوریل/ ۸ اردیبهشت این خبر را اعلام نمود.
حالا همه چیز از نظر اسرائیلی ها برای زدن ضربت هوایی مهیا شده بود. طرح عملیاتی توسط معاونت عملیا ت ستاد نیروی هوایی رژیم صهیونیستی آماده شد و توسط مدیریت عملیات ستاد کل تأئید شد. پیش از عملیات، طی یک حرکت حساب شده رسانه ای و عملیات روانی، شبکه رسانه های ماهواره ای و خبری منطقه ای و بین المللی حامی این رژیم و وابسته به نظام سلطه جهانی ، موجی رسانه ای درباره تهاجم نظامی هوایی این رژیم بر علیه سوریه را در صدر اخبار و تحلیل های خود گنجاندند و خبر حمله قریب الوقوع اسرائیل به سوریه را پوشش می دادند که نشان از هماهنگی های لازم برای تهاجم و در جریان نهادن دولت های مرتبط بود که البته سکوت پس از تهاجم آنها در قبال این تهاجم موید این هماهنگی بود.
برای انجام عملیات ، پایگاه هوایی “هتصاریم” به فرماندهی سرتیپ “صدفی گاتمن ” در نظر گرفته شد. این پایگاه از جمله ۱۲ پایگاه هوایی نظامی اصلی رژیم صهیونیستی از میان ۴۷ فرودگاه نظامی ، منطقه هوایی و پایگاه هوایی این رژیم در تمام ۲۰۰۰۰کیلومتر مربع مساحت فلسطین اشغالی است . پایگاه نیروی هوایی اسرائیل هتصاریم Hatzerim (בסיס חיל – האוויר חצרים ، Hail HaAvir Hatzerim Bsis ) در صحرای نقب در حومه غربی شهر بئرالسبع ، در نزدیکی کیبوتسHatzerim و در مختصات جغرافیایی ۳۴ درجه شرقی و ۳۹ دقیقه شرقی و ۳۱ درجه و ۱۴ دقیقه شمالی قرار دارد . این پایگاه در اوایل ۱۹۶۰ ساخته شده و در ۳ اکتبر سال ۱۹۶۶ عملیاتی اعلام شد.
این پایگاه در زمان جنگ شش روزه در ژوئن ۱۹۶۷ و نیز جنگ رمضان ۱۹۷۳ بر علیه مصر و سوریه نقش فعالی داشت. “ایتان بن الیاهو” ( فرمانده ایرانی تبار اسبق IAF از ۱۹۹۶ تا ۲۰۰۰) و “الیعزر شکدی” ( فرمانده نیروی هوایی در جنگ ۳۳ روزه) فرماندهان اسبق نیروی هوایی این رژیم، از خلبانان این پایگاه هوایی بوده اند. از میان سوابق عملیاتی این پایگاه می توان از حمله به نیروگاه اتمی اوزیراک عراق در ۷ ژوئن سال ۱۹۸۱ ( عملیات اوپرا) ، تهاجم علیه تأسیسات اتمی سوریه در ۶ سپتامبر ۲۰۰۷، حمله به کارخانه تولید دارو در نزدیکی خارطوم در سال گذشته و حمله به “الجمرایا” اشاره کرد. این همان پایگاهی است که رژیم صهیونیستی در تبلیغات ضد ایرانی خود به عنوان پایگاه اصلی برای بمباران تأسیسات اتمی تهران مطرح می نماید.
انجام بمباران به F-16 های اسکادران ۱۰۷ ” شوالیه های دم نارنجی” (טייסת אבירי הזנב הכתום) و پشتیبانی هوایی بر عهده اسکادران ۶۹ ” پتک” (טייסת הפטישים) متشکل از F-15I دورپرواز موسوم به ” رعد” ראם این پایگاه گذارده شد. بدین منظور یک دسته ۸ فروندی F-16از اسکاردان ۱۰۷ به همراه یک دسته پروازی ۶ فروندی F-15I از اسکادران ۶۹ این پایگاه انتخاب شد که یک اسکادران ۱۴ فروندی را شکل می دادند. فرماندهی اسکادران های دم نارنجی و نیز عملیات بر عهده סא”ל ל’ سرهنگ دوم “لی” ۴۰ ساله قرار داشت که خود فرمانده ۴ اسکادران شوالیه های دم نارنجی این پایگاه است. [۲۲]

F-15I از اسکادران ۶۹ ” پتک”

F-16 اسکادران ۱۰۷ ” شوالیه های دم نارنجی”

تصویر سرهنگ دوم لی فرمانده اسکادران های ” شوالیه های دم نارنجی” از پشت سر

جلسه توجیهی خلبانان پایگاه هتزاریم پیش از پرواز در اتاق Brifing

مسلح سازی F-16 های اسکادران ۱۰۷ دم نارنجی
اسکادران مزبور پس از پرواز از پایگاه هوایی Hatzerim در ۹ کیلومتری در غرب شهر “بئر السبع” در جنوب فلسطین اشغالی، با گردش به سمت شرق و عبور از آسمان اردن و گذر از فراز شهر عمان و شهر مرزی عربید ، پس از طی ۳۰۰ کیلومتر از سمت غرب به آسمان شهر دمشق وارد شده ، به قدسایا حمله کرده و ضربت هوایی Air Strick خود را وارد کردند . آنان تمام این مسیر را در ارتفاع پائین و در سکوت کامل رادیویی طی کردند.سلاحهای بمب افکن های F-16 عبارت بودند از موشک های سایدویندر، بمب های آهنی و ۲۰۰۰ پوند بمب هدایت شده لیزری که با شعاع مستقیم لیزری به سوی هدف هدایت می شود. اسرائیلی ها در این تهاجم از بمب های حاوی اورانیوم ضعیف شده هم استفاده نمودند. یک روز بعد از حمله یک منبع نظامی سوری در گفتگو با شبکه Russia Today اعلام کرد که ” در زمان انفجار یک قارچ عظیم طلایی از آتش تولید شد و این نشان می دهد که بمب ها شامل اورانیوم ضعیف شده بوده است”.
البته سوری ها هم بی کار نماندند و به مقابله به مثل پرداختند اما به هر حال غافلگیر شدند. سیستم موشک های ضد هوایی SA-7نیروی هوایی سوریه توانست یکی از جنگنده / بمب افکن های F-16 این رژیم را ساقط و خلبانان آن به اسارت درآورد.
اسکادران که حالا ۱۳ فروندی شده بود مسیر خود به سوی دریای مدیترانه را ادامه داد و با چرخش به سمت جنوب و چرخشی دیگر به سوی شرق به پایگاه خود بازگشتند. در مسیر بازگشت و بر روی دریای مدیترانه دو فروند بوئینگ ۷۰۷ سوخت رسان نیروی هوایی این رژیم به آنها نزدیک شد و جنگنده ها از آن سوخت گیری کردند.
دو ساعت پس از آغاز عملیات و حرکت جنگنده ها آنان در پایگاه Hatzerim بر زمین نشستند. نتانیاهو به همراه کابینه امنیتی اش در منزل نتانیاهو در خیابان اسمولنسکین بیت المقدس منتظر بودند. هنوز روشنایی صبح نزده بود که ژنرال بنی گانتز رئیس ستاد کل ارتش اسرائیل به نتانیاهو اطلاع داد مأموریت انجام شد و یکی از جنگنده ها ساقط و از سرنوشت دو خلبان آن فعلاً اطلاعی ندارند.

موشه یعالون وزیر جنگ کنار فرمانده نیروهای مسلح، سپهبد بنی گانتز و فرمانده فرمانده نیروی هوایی سرلشکر امیر اشل در پایگاه هوایی Hatzerim در جنوب فلسطین اشغالیI F-15 نیروی هوایی اسرائیل در پس زمینه دیده می شود ۳۰ آوریل ۲۰۱۳٫
صبح روز بعد، ژنرال “موشه یعالون” وزیر جنگ رژیم صهیونیستی به همراه سپهبد” بنی گانتز”، رئیس ستاد کل ارتش صهیونیستی و سرلشکر “امیر اشل” فرمانده نیروی هوایی و سرلشگر تل کالمن فرمانده پایگاه، در حضور خبرنگاران و در حالی که جنگنده های F-15I منقش به ستاره داود در پشت سر آنان قرار داشت حاضر شدند تا به فرمانده پایگاه و خلبانانش دست مریزاد گفته باشند. یعالون بی آنکه رسماً انجام عملیات را پذیرفته باشد یا حتی بدان اشاره کند، در وصف توانمندی های فوق العاده نیروی هوایی این رژیم لفاظی کرد و با غرور از شجاعت خلبانانش گفت و نیروی هوایی این رژیم را برترین نیروی هوایی منطقه اعلام کرد. دمشق اما در پاسخ به این تعرض آشکار اعلام کرد که “دمشق در زمان و مکان مناسب پاسخ خواهد داد”. حمله به القصیر شبیه همان پاسخی بود که اسحاق شامیر نخست وزیر اسبق اسرائیل در جنگ اول خلیج فارس در پاسخ به حمله موشک های اسکاد عراق اعلام کرده بود.[۲۲] مئیر جاودانفر استاد یهودی ایرانی تبار مرکز میان رشته هرتزلیا IDC Herzlia معتقد است که رژیم صهیونیستی با حمله به قدسایا قصد رساندن چندین پیغام به دولت‌ها و گروه‌های مختلف در منطقه را داشت که مهم ترین آنها عبارتند از ج ا ایران، سوریه و حزب الله.
” پیغام اول برای کادر رهبری حزب الله است و محتوای آن این است که دولت اسرائیل مصمم به تنبیه حزب الله برای تلاش این گروه برای عبور از خط قرمز اسرائیل در سوریه است.”
اما پیغام دوم ؛” پیغام دوم اسرائیل برای بشار اسد، رئیس جمهوری سوریه است. اسرائیل با حمله اخیر خود به احتمال زیاد قصد ارسال این پیام را به بشار اسد دارد: “شاید اوباما پایبند به خط قرمز خود نباشد، ولی ما هستیم.”
و اما پیغام به ج ا ایران؛ “دولت ایران با ارسال موشک‌ از سوریه به لبنان، سعی دارد انبارهای اسلحه حزب الله را برای روز مبادا پر کند. این که اسرائیل به طور مستقیم وارد عمل شده، از دیدگاه نظامی کاملا به ضرر ایران است. در عین حال این اقدام اسرائیل عواقب دراز مدت استراژیکی هم برای دولت ایران می تواند داشته باشد.دولت ایران و سوریه پیمان نظامی و دفاعی دارند. علی اکبر ولایتی، مشاور امور خارجی رهبر ایران قبلا اعلام کرده بود که حمله به سوریه حمله به ایران است. این خط قرمزی بود که مقام‌های ایرانی ترسیم کرده‌اند و تا کنون، بنا بر گزارش‌ها، دولت اسرائیل دوبار از این خط رد شده بدون آن که ایران واکنشی نشان دهد.دولت اسرائیل امیدوار است که با این رفتار جمهوری اسلامی، همپیمانان ایران متوجه شوند که خط قرمز دولت ایران اعتبار ندارد و در آینده اگر آنها هم در خطر باشند، چنین وضعیتی خواهند داشت.”[ ۲۳] اما فتح القصیر مهر پایانی بود بر تمام این پیام های مستتر در عملیات نظامی اسرائیل بر علیه سوریه در شمال دمشق. القصیر مکانی بود که سوریه برای پاسخ به اسرائیل برگزید ، آنهم درست در بهترین و مناسب ترین زمان ممکن. پاسخی که به شکل آشکاری بر معادلات میدانی تأثیر نهاده و کفه نظامی دمشق را سنگین تر نمود.
القصیر مکان اصلی ترانزیت تروریست ها بود به سوریه. شهری در غرب سوریه و در نزدیکی مرز لبنان که تروریست های سلفی و وهابی عرب به انضمام سلفی های لبنان ( به خصوص شهر طرابلس) آنجا را پایگاه اصلی خود قرار داده بودند. شهری که در طول دو سال گذشته هزاران تروریست را در درون خود جای داده بود و گزارش های اطلاعاتی و برآوردهای میدانی استخبارات نظامی سوریه نشان می داد که اتاق عملیات مشترک تروریست ها در طول ۶ ماه گذشته در آنجا مستقر بوده است. اتاق عملیاتی که هر از چندی کارشناسان اطلاعاتی و نظامی غربی، عرب و اسرائیلی به آن سرک می کشیدند و یا در آنجا مستقر می شدند. افسران MIT ترکیه، SAS انگلستان، Aman و موساد اسرائیل و سرویس های اطلاعاتی فرانسه ، قطر و عربستان سعودی که عملیات ۶۰ هزار تروریست وهابی گردآمده از سراسر جهان عرب که بیشترشان تبعه کشورهای یمن، تونس، لیبی، عربستان ، لبنان و … هستند را هدایت و سازماندهی می کنند. Aman ( سرویس اطلاعات نظامی این رژیم) اتاق عملیاتی اختصاصی برای خود در القصیر راه اندازی کرده بودند. سه یگان ویژه عملیاتی تحت نظر Aman هم در این شهر فعال بودند. واحد شالداگ، شاییتیت۱۳ و واحد سایرت ماتکال.
اقدام آنها معطوف به مدیریت شبکه پیشرفته ارتباطات تروریست‌ها در القصیر بود. یگان “شالداگ” (وابسته به نیروی هوایی اسرائیل و در زبن عبری یعنی مرغ ماهیخوار) تبیین اهداف دشمن و هدایت هواپیماهای جنگی و هواپیماهای بدون سرنشین رژیم صهیونیستی برای حمله به اهداف مورد نظر بود.
حزب‌الله به هنگام تجاوز رژیم صهیونیستی به جنوب لبنان چندین بار با این یگان که مسئولیت هدایت موشک‌های پیشرفته به سمت پایگاه‌های سوری در نزدیک دمشق را بر عهده داشت، روبرو شد. نیروهای این یگان به دلیل تماس مستقیم با خلبانان نیروی هوایی ارتش رژیم صهیونیستی از دیگر یگان‌‌های خبره این رژیم برتری دارند.

نشان یگان شالداگ
یگان کماندویی شاییتیت۱۳ (در عبری یعنی ناوگان کوچک)که یگان نخبه نیروی دریایی رژیم صهیونیستی است، نیز از یگان‌های فعالی بود که تحرکات آن در سواحل سوریه توسط کشتی‌های روسی رصد شده است.این اقدام در زمانی صورت می‌گرفت که کارشناسان روسی در حال توسعه رادارهای دریایی “یاخونت” بودند. باید گفت کارگذاشتن دستگاه‌های بسیار پیشرفته شنود در ساحل شهر طرطوس در نزدیکی یکی از جزایر دوردست توسط این یگان انجام شده است.

نشان واحد شاییتیت۱۳
یگان”سایرت ماتکال” از خبره‌ترین و قوی‌ترین یگان‌های ارتش رژیم صهیونیستی است که نیروهای آن در خاک سوریه بسیار فعال هستند. هدف این یگان از زمان تاسیس، انجام عملیات پیچیده نظامی در پشت خط دشمن و عملیات پاکسازی در خارج از جبهه نبرد بوده است. این یگان از نظر تشکیلاتی، مستقیماً با رئیس واحد اطلاعات نظامی اسرائیل «أمان» در ارتباط است.
اطلاعات حاکی از آن است که نیروهای این یگان عملیات مختلفی را انجام داده‌اند که از آن جمله است: کار گذاری دستگاه‌های شنود، رصد و دنبال کردن تحرکات ارتش سوریه و ارزیابی توان نظامی آن، دستیابی به اطلاعات لازم درباره طرح گسترش و پخش سلاح و موشک‌های دوربرد و میان برد بالستیک، انجام بسیاری از عملیات ترور افسران و اساتید دانشگاه‌‌های سوریه و همچنین انتخاب اماکنی که باید توسط خودروهای بمب‌گذاری شده مورد هدف قرار گیرند. افزون بر اینها باید گفت کار گذاشتن بسته‌های مواد منفجره به شکلی کاملاً دقیق و طبیعی در بسیاری از مناطق از جمله حومه حلب و حومه القصیر توسط این یگان انجام شده است.

نشان واحد سایرت ماتکال
لذا سرویس Aman ، آخرین سناریوی خود که سناریوی کاربرد سلاح های توسط دولت و ارتش سوریه را کلید زد که البته پیش از آن هماهنگی های لازم را با دولت آمریکا سرویس های امنیتی آن هماهنگ نمود که شرح آن به قرار ذیل می باشد.
در پی حمله ارتش سوریه به القصیر شکار بسیار بزرگ و گران قیمت در اختیار سوری ها قرار گرفت. تصرف مقر مخفی Aman در “القصیر” که کار لجستیک نظامی و حمایت امنیتی از شورشیان مسلح و تروریست‌های تکفیری فعال در سوریه را بر عهده داشت. بنابر اعلام منابع نظامی سوری چند افسر رژیم صهیونیستی به اسارت ارتش سوریه درآمدند که نام برخی از آنها چنین اعلام شد. سرهنگ “ابیگال سیبیل” ( افسر موساد)، سرهنگ ستاد “ریکسون گابی” ( افسر Aman) ، “جسیکا فاران” مهندس ارتباطات) افسر واحد ۸۲۰۰ Aman و “فابیو سانتوس” ( افسر عملیات ویژه از “واحد تجسس ستاد کل” Sayeret Matkal)، به دست رزمندگان محور مقاومت افتادند. کارشناسان نظامی و اطلاعاتی پیش بینی می کنند که برخی از آنها برای بازجویی های خاص به ایران منتقل شوند.[۲۴] تلویزیون دولتی سوریه نیز اعلام کرد، نیروهای دولتی ارتش ملی سوریه در جریان جنگ خود با گروه‌های مسلح تروریست در شهر “القصیر” درغرب سوریه موفق شدند یک دستگاه جیپ نظامی رسمی ارتش رژیم صهیونیستی را که پلاک‌ها و جملات عبری بر روی آن حک شده بود، مصادره کنند. بنابر گزارش های ارتش سوریه این یک جیپ مخابراتی بوده است که از سوی واحد ۸۲۰۰ اطلاعات ارتش صهیونیستی در اختیار تکفیری ها و جبهه ” النصره” قرار گرفته است.
پروژه کشتار شیمیایی دولت سوریه
استراتژی رژیم صهیونیستی که تا پیش از آزادسازی القصیر در زدن ضربت هوایی به سوریه که در راستای مرعوب سازی سوریه، فرستادن پیام به تهران، ممانعت از رسیدن موشک های راهبردی به حزب الله و دادن اعتماد به نفس به معارضین استوار بود با پاسخ مناسب سوریه در زمان و مکان مناسب به شکست کشیده شد. دبیرکل حزب الله اعلام نمود که مقاومت سلاحهای برتری را دریافت خواهد نمود ( کارشناسان این سخنان را حمل بر دریافت این سلاحها نموده اند) ، ایران به ارسال سلاح و کارشناس برای محور مقاومت هم چنان مشغول است. تروریست ها اعتماد به نفس خود را از دست داده اند و در موضع ضعف قرار دارند و اسرائیل به خاطر این حمله ملامت می شود. بهر حال وضعیت میدانی نظامی به سود بشار اسد و محور مقاومت چرخش کرده است .
این یعنی اینکه رژیم اسرائیل می بایست استراتژی خود در سوریه را تغییر داده و روژه جدیدی را تعریف و طراحی نماید. لذا در مرحله پس از القصیر، استراتژی “شوک و بهت” با پیوست کاربرد سلاح شیمیایی توسط ارتش بشار در دستور کار قرار گرفت. استراتژی و پروژه ای که طراحی و هدایت و عملیات آن از صفر تا صد بر عهده سرویس Aman قرار گرفت.
پروژه شیمیایی سوریه شهریور سال گذشته مصادف با دوشنبه ۳۰ آگوست ۲۰۱۲ در نشست سالیانه شورای فرماندهان ارشد ستاد کل نیروهای مسلح رژیم صهیونیستی IDF اتخاذ گردید. [۲۵]

نشست ارزیابی اطلاعات ملی ۳۰ آگوست ۲۰۱۲، سپهبد بنی گانتز رئیس ستاد کل IDF و در کنار وی سرلشکر آویو کوخاوی مدیر Aman در کنار وی. سرتیپ ایتای بران در پشت سر کوخاوی در تصویر دیده می شود.
نشست سالیانه ارزیابی اطلاعات ملی هر سال در ماه آگوست برگزار می شود و وظیفه آن ارائه برآورد سالیانه ملی و نیز دستور کار تهدیدات و فرصت های احتمالی سال آینده است.
در این نشست آویو کوخاوی ارزیابی اطلاعات ملی را نسبت به تغییرات محیط استراتژیک و عملیاتی IDF و دولت اسرائیل و تحولاتی که در سال آینده انتظار می رود را عرضه نمود. وی این برآورد را نتیجه فرایند طولانی، اساسی و جامع جمع آوری، پردازش و پژوهش بخش تحقیقات به رهبری “ایتای بران ” و حمایت آن توسط دیگر قابلیت های مجموعه موجود در Aman و کسانی دانست که در طول سال گذشته در توسعه آن مشارکت داشته اند.
وی اعلام کرد بر اساس این برآورد ، اسرائیل در سال آینده با محیطی بی ثبات در منطقه، مملو از تنش، و اسلامی تر از قبل مواجه خواهد بود. محیطی مملو از یک سری از بحرانهای منطقه ای و داخلی، که به بالا بردن آستانه حساسیت تمام بازیکنان منطقه ای بدون برنامه ریزی قبلی انجامیده است که می تواند به شعله ور شدن جنگ در منطقه منجر شود و مهم ترین این بحران ها جنگ داخلی در سوریه می باشد که ضروری است هرچه زودتر برای آن تدبیری اتخاذ گردد. [۲۶] پرواضح است که در چنین نشستی سناریوها و پروژه های خاصی نیز در دستور کار قرار گرفت که متأسفانه جزئیات آنها به بیرون درز نیافت اما روند تحولات نشان داد که در صدر این سناریوها پروژه کاربرد سلاح شیمیایی توسط ارتش بشار قرار داشته است.
هرتزلیا ۲۰۰۶؛ پروژه سوریه
اگر چه پروژه سوریه در آغازین سالهای سده بیست و یک و پس از اعلام طرح خاورمیانه بزرگ و سپس خاورمیانه جدید در دستور کار قرار گرفت اما تا قطعنامه ۱۵۵۹ که پس از ترور رفیق حریری صادر شد و منجر به خروج ارتش سوریه از لبنان پس از ۳۰ سال شد بیشتر نتوانست پیش رود. در حقیقت این طرح مهار و کنترل سوریه و محدودسازی توان آنرا مد نظر داشت
در دور جدید طرح تغییر در رژیم سوریه اول بار پروژه سوریه در سال ۲۰۰۶ در دستور کار قرار گرفت. در این سال طرحی استراتژیک با عنوان سوریه بشار اسد؛ رژیم و چشم انداز استراتژیک در “کنفرانس سالیانه هرتزلیا” به انجام رسید. نویسنده این پروژه ۹۲ صفحه ای “شموئل بار” از اعضاء “مرکز مطالعات میان رشته ای هرتزلیا” بود. [۲۷] شموئل بار در این گزارش راهبردی با بررسی و مطالعه امنیتی رژیم بشار و هم چنین آنالیز حلقه اصلی پیرامون وی به این نتیجه رسید که ثبات رژیم بشار در حلقه بسته و امنیتی اما شدیداًمورد اطمینان پیرامون بشار می باشد.

شموئل بار در کنفرانس C-SPAN
شموئل بار متولد ۱۹۵۴ و مدیر مطالعات موسسه سیاست و استراتژی وابسته به دانشکده دولت، دیپلماسی و استراتژی لادرIDC Herzliya است. وی یکی از اعضاء اصلی کمیته هدایت کننده کنفرانس های سالانه Herzliya است. تحقیقات وی بر ایدئولوژی و کدهای عملیاتی جنبش های بنیادگرای اسلامی، ایران، و مسائل مربوط به پارادایم های رهبری، رفتار مذاکره، و نظریه بازدارندگی متمرکز است. از مقالات وی و تمرکز چندساله اخیر وی بر تحولات سوریه چنین بر می آید که مسئولیت پرونده سوریه در هرتزلیا با وی می باشد. وی تا سال ۲۰۰۷ در اندیشکده موسسه هودسن به عنوان پژوهشگر ارشد خاورمیانه مشغول به کار بوده و همزمان نیز در هرتزلیا فعال بوده است.
دکتر بار طی سی سال در جامعه اطلاعاتی اسرائیل و در Aman و در سمت های پژوهشی انجام وظیفه کرده است ، وی از اواسط دهه ۱۹۸۰ در موقعیت های مختلفی را از جمله مقامات منطقه ای و خدمات دیپلماتیک در خارج از کشور را تجربه کرده است. در طی این مدت وی با اردن و فلسطین، اسلام رادیکال و جنبش های مقاومت عربی و روند صلح اسرائیل و امور شرق آسیا ، و آفریقا در عرصه بین المللی به ویژه جنبش جهادی که بعدا به القاعده تکامل یافت برخورد کرده است.
تجربه و تخصص وی عبارتند از : امنیت ملی ، شرق میانه ، آسیای جنوب شرقی، بنیادگرایی اسلامی و تروریسم . وی به چاپ یک سری از کتاب ها و مقالات ، و مصاحبه به طور گسترده دررسانه ها در حوزه شرق ، تروریسم و اسلام رادیکال ، عرب – مناقشه اسرائیل و استراتژی نظامی ، سیاسی و مذهبی ایران معروف است.
در بین سالهای ۱۹۹۸-۲۰۰۲ بار به عنوان دبیر اول سفارت اسرائیل در لاهه هلند خدمت کرده است و در این مقام با سازمان های دولتی در انگلستان مرتبط گردید. ( به احتمال قوی وی در این مدت با سرویس اطلاعات خارجی بریتانیا MI6مرتبط شده و همکاری داشته است.)
تحصیلات وی عبارتند از ؛ مدرک لیسانس در تاریخ اسرائیل و تاریخ میانه ازدانشگاه عبری در اورشلیم (۱۹۷۴)، مدرک کارشناسی ارشد با افتخارات در تاریخ خاورمیانه از دانشگاه تل آویو (۱۹۸۴)، نواردکترای تاریخ خاورمیانه از دانشگاه آویو تلفن (۱۹۸۹). وی همچنین یک عضو ارشد تحقیقاتی در موسسه بین المللی مطالعات منع گسترش سلاح های هسته ای، همکار کمکی در موسسه هادسون (۲۰۰۷) عضو برجسته در موسسه هوور و استاد مدعو در دانشگاه استنفورد بوده است. از سال ۲۰۰۲، دکتر بار طرحهای پژوهشی گسترده ای را در مورد مسائل مربوط به خاورمیانه، از جمله مسائل استراتژیک در خاور میانه، بازدارندگی در تئوری و عمل، ایدئولوژی اسلامی ایران رهبری کرده است.
وی موسس و مدیر عامل با مسئولیت محدود شرکت IntuView نیز بوده است که یک شرکت اسرائیلی در حوزه توسعه نرم افزاری است که در پی تأسیس یک پلت فرم معناشناختی به منظور تجزیه و تحلیل یکپارچه و خودکار کامل اسناد متنی بدون ساختار در زبان های مختلف، از جمله استخراج ایده ، تلخیص، استخراج / وضوح تصویر و تطبیق نام را از طریق تقلید خودکار از شهود و دانش کارشناسان موضوع و شناسایی زمان واقعی آنها می باشد. [۲۸] شموئل بار در کنار افرائیم کام، افرائیم اینبار، باری روبین و … جزو استراتژیست های ارشد وابسته به سرویس اطلاعاتی ارتش اسرائیل ( به عنوان دارنده بزرگترین شبکه اندیشکده ها و استراتژیست های مطرح در اسرائیل) دسته بندی می شود و از این رو طراحی ها و خط مشی های وی در حوزه حرفه ای وی همیشه در دستور کار نهادهای تصمیم گیر امنیتی اسرائیل قرار می گیرد.
برای نمونه شاموئل بار در گزارش ۹۲ صفحه ای خود در ۲۰۰۶ سه سناریوی کلیدی را برای آینده حکومت بشار محتمل دانسته و آنرا در دستور کار قرار می دهد؛
⦁ کودتای نظامی توسط یکی از چهره های برجسته از افسران ارشد ارتش یا نیروهای امنیتی در کنار حذف چهره های شاخص امنیتی سوریه چون غازی کنعان و آصف شوکت
⦁ ادامه فروپاشی رژیم ناشی از فعالیت های اعتراضی به ظاهر مدنی
⦁ با خشونت اسلامی توسط وهابیون افراطی و عناصر اخوان المسلمین [۲۸] زمستان ۲۰۱۱سناریوی دوم کلید خورد و یکسال بعد یعنی در سال ۲۰۱۲ سناریوی سوم در دستور کار قرار گرفت.
وی طی دو مقاله تحلیلی دیگر این خط را پی گیری نمود، مقاله Syria—What Next سوریه؛ چه آینده ای در ششم نشریه Israel Journal of foreign Affairs VI در سال ۲۰۱۲و نیز مقاله بحران سوریه؛ یادبود غوطه The Syrian Crisis: In the Wake of Ghouta در شماره ۷ همان نشریه در ۲۰۱۳٫
اینکه مدیریت پروژه سوریه در رژیم صهیونیستی مطابق با سناریو های ارائه شده توسط شموئل بار که یکی از کارشناسان و استراتژیست های Aman پیش رفته است خود مؤید این معناست که پروژه سوریه در دست Aman می باشد. از دیگر سو می دانیم که بدنه اصلی مرکز هرتزلیا به مثابه کانون اصلی هم اندیشی و هم فکری اندیشکده های اسرائیلی را نیروهای بخش تحقیقات Aman تشکیل می دهد . برای نمونه اکنون ریاست موسسه سیاست و استراتژی (IPS) و نیز ریاست برگزاری کنفرانس های سالیانه این مرکز بر عهده سرلشکر “دنیل روچیلد” می باشد که طی سالهای ۱۹۸۷ تا ۱۹۹۱ رئیس بخش تحقیقات Aman بوده است و در طول جنگ اول خلیج فارس مسئول ارزیابی و برآوردهای این جنگ بوده است.
وی از اعضاء شاخه اسرائیلی خاندان “شاه داوودی” روچیلدهاست که هم اکنون رهبری صهیونیسم جهانی را بر عهده دارد و به تعبیر هانا آرنت فیلسوف یهودی- آلمانی؛ ” برای اثبات فکر عجیب “دولت جهانی یهود” چه دلیلی بهتر از خاندان روچیلد”. [۳۰]

سرلشکر “دنیل روچیلد” ریاست موسسه سیاست و استراتژی (IPS) هرتزلیا

سرویس اطلاعاتی نیروهای مسلح رژیم صهیونیستی
سرویس اطلاعاتی نیروهای مسلح رژیم صهیونیستی که به Aman ( مخفف عبارت دو کلمه ای אגף המודיעין به معنی بخش اطلاعات) معروف است، یکی از اعضاء اصلی ( و به عبارتی مهم ترین عضو ) “جامعه اطلاعاتی” این رژیم קהילת המודיעין הישראלית می باشد . کارکنان و بودجه آن بخشی از بودجه IDF و بودجه دفاع ملی است و رئیس Aman نیز تحت فرمان رئیس ستاد کل IDF می باشد. در حالی که شین بت ( سازمان امنیت داخلی) و موساد ( سرویس اطلاعات خارجی) تحت نظر نخست وزیر بوده و بودجه آنها نیز از دفتر نخست وزیر تأمین می گردد . [۳۱]

این سرویس مسئول جمع آوری ، تولید، ارزیابی و توزیع اطلاعات نظامی ، جغرافیایی و اقتصادی بویژه درباره کشورهای عربی و پیرامونی و هم چنین متولی امنیت نیروهای نظامی در سرزمین های تحت اداره این رژیم می باشد.
اگر چه موساد در میان دستگاههای اطلاعاتی این رژیم پیچیده ترین طراحی سیستمی را داراست، اما گسترده ترین، حجیم ترین و پرجمعیت ترین دستگاه اطلاعاتی این رژیم، سرویس اطلاعات ارتش Aman می باشد.

اول بار ایتای بران مدیر بخش تحقیقات AMAN در ۲۴ آوریل ۲۰۱۳ این پروژه را کلید زد.

ارائه گزارش ایتای بران در۲۴ آوریل ۲۰۱۳ در مرکز INSS

منابع
[۱] – http://www.mcclatchydc.com/2013/08/30/200931/chemical-weapons-experts-weigh.html
[۲] – http://www.gallup.com/poll/164282/support-syria-action-lower-past-conflicts.aspx
[۳] – همان
[۴] – http://s3.documentcloud.org/documents/782091/08-30-2013-usg-assessment-on-syria.pdf
[۵] – http://www.mcclatchydc.com/2013/08/30/200931/chemical-weapons-experts-weigh
[۶] – http://www.theguardian.com/world/2013/aug/30/syria-us-intelligence-dossier-prelude-strike
http://www.democracynow.org/2013/9/4/as_us_pushes_for_syria_strike
[۷] – Ibid
[۸] – http://www.presstv.ir/detail/2013/08/26/320513/turkey-used-for-arms-transfer-into-syria/
[۹] – http://www.worldtribune.com/2013/08/28/mounting-evidence-raises-questions-about-syrian-chemical-weapon-attack/
[۱۰] – http://www.doctorswithoutborders.org/
[۱۱] – http://www.worldtribune.com/2013/08/28/mounting-evidence-raises-questions-about-syrian-chemical-weapon-attack/
[۱۲] – http://en.alalam.ir/news/1509094
[۱۳] – http://www.turkishweekly.net/news/151261/russia-asks-turkey-for-info-on-sarin-terrorists.html
[۱۴] – http://dailycaller.com/2013/08/29/verify-chemical-weapons-use-before-unleashing-the-dogs-of-war/
[۱۵] – http://www.nytimes.com/2013/08/29/world/middleeast/us-facing-test-on-data-to-back-action-on-syria.html?ref=basharalassad&_r=1&gwh=27BD271CEF01607002E6B6A3469DF826&
[۱۶] – http://www.independent.co.uk/news/world/middle-east/uns-carla-del-ponte-says-there-is-evidence-rebels-may-have-used-sarin-in-syria-8604920.html
[۱۷] – http://syriareport.net/situation-report-syrian-army-clears-al-ghouta/
[۱۸] – http://www.reuters.com/article/2013/08/27/us-syria-crisis-kurds-idUSBRE97Q0LP20130827
۱۹٫ http://www.mintpressnews.com/witnesses-of-gas-attack-say-saudis-supplied-rebels-with-chemical-weapons/168135/
[۲۰] http://intelnews.org/2009/11/04/02-192/
۲۱٫ http://www.arabic-military.com/t15049-topic
۲۲٫http://www.mako.co.il/pzm-units/air-force/Article-5bfa20a040c2141006.htm
۲۳٫ http://www.farsnews.com/newstext.php?nn=13920616000686
۲۴٫ Ibid
۲۵٫ http://www.mashreghnews.ir/fa/news/216870
۲۶٫http://www.yadlashiryon.com/show_item.asp?levelId=64566&itemId=4032&itemType=0
۲۷٫ www.herzliyaconference.org/_…/2590Bashars.pdf
۲۸٫http://www.herzliyaconference.org/?CategoryID=531&ArticleID=411
And http://www.herzliyaconference.org/eng/?CategoryID=445&ArticleID=2193
۲۹٫ Ibid p70
۳۰٫ ظهور و سقوط سلطنت پهلوی ، ج۲ ص ۹۹٫
۳۱٫ جامعه اطلاعاتی اسرائیل به کجا می رود ؛ تجزیه و تحلیل ، روندها و توصیه ها ( به زبان عبری) קהילת המודיעין הישראלית — לאן? ניתוח, מגמות והמלצות ساموئل اون و عاموس گارنیت، مؤسسه مطالعات امنیت ملی اسرائیل مارس ۲۰۰۹٫ ص ۸

همچنین مشاهده کنید

واکنش حماس و جهاد اسلامی به حملات ارتش صهیونیستی به غزه

واکنش حماس و جهاد اسلامی به حملات ارتش صهیونیستی به غزه

جنبش های حماس و جهاد اسلامی حملات تجاوزکارانه بامداد امروز جنگنده های اسرائیلی به نوار …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *