صفحه اصلی / اخبار ویژه / احتمال تحریم وزرای خارجه کشورهای نزدیک به حزب‌الله
احتمال تحریم وزرای خارجه کشورهای نزدیک به حزب‌الله

[types field='headline-r']

احتمال تحریم وزرای خارجه کشورهای نزدیک به حزب‌الله

وزیر سابق لبنانی مدعی شد که دولت آمریکا تحریم مسئولان نزدیک به حزب‌الله در کشورهای منطقه را در دستور کار خود قرار داده است.

به گزارش خبرگزاری جاثیه، «سعد الحریری» نخست‌وزیر لبنان دوشنبه هفته پیش در سفری غیر رسمی وارد آمریکا شد و پیش‌بینی می‌شود ابتدای هفته آتی به بیروت بازگردد. هرچند این یک سفر رسمی محسوب نمی‌شد اما او روز پنجشنبه گذشته با مایک پاپمئو وزیر خارجه آمریکا دیدار و در کنفرانس خبری مشترک نیز شرکت کرد.

به نوشته روزنامه الشرق الاوسط، رهبران لبنانی منتظر بازگشت حریری از آمریکا هستند تا در جریان محتوای گفت‌وگوهای او با مقامات آمریکایی و اطلاع از میزان جدیت واشنگتن در تحریم مقامات سیاسی لبنانی نزدیک به حزب‌الله قرار گیرند.

برخی منابع گفته‌اند که «جبران باسیل» وزیر خارجه و دیگر رهبران حزب «التیار الوطنی الحر» (جریان ملی آزاد) نیز جزو لیست تحریم‌های جدید آمریکا خواهند بود که این موضوع می‌تواند تأثیرات بالایی در فضای داخلی لبنان بر جای بگذارد.

«محمد عبدالحمید بیضون» وزیر سابق برق لبنان و نماینده پارلمان این کشور به الشرق الاوسط گفت که تحریم حزب‌الله و افراد مرتبط با آن در کنگره تصویب شده است و هیچ فردی در آمریکا نمی‌تواند این قانون را تغییر دهد؛ چنان که وزارت خزانه‌داری آمریکا نیز آن را اجرا خواهد کرد.

او در ادامه گفت: «وزارت خزانه‌داری آمریکا در حال تحقیق بر روی اسامی افرادی است که قرار است در لیست تحریم‌های جدید قرار گیرند. آمریکا حزب‌الله را تحریم کرده و به همپیمانانش نیز هشدار داده تا ارتباط خود را با این حزب قطع کنند اما دولت آمریکا هنوز آماده برهم زدن شرایط داخلی لبنان نیست؛ چرا که تحریم‌ جبران باسیل به رئیس‌جمهور لبنان نیز سرایت می‌کند.»

پیش از آن نیز وزارت خزانه‌داری آمریکا «امین شری» و «محمد رعد» دو عضو پارلمان لبنان را به بهانه ارتباط با حزب‌الله در لیست تحریم‌های خود قرار داده بود.

به نوشته الشرق الاوسط، این تحریم‌ها در چارچوب جنگ سرد میان ایران و آمریکا تعریف می‌شود و به زودی بیشتر همپیمانان ایران در منطقه را نیز در بر خواهد گرفت.

«محمد عبدالحمید بیضون» در این باره مدعی شد: «تحریم‌های آمریکا که محمدجواد ظریف وزیر خارجه ایران را شامل شد، وزرای خارجه عراق، سوریه و لبنان را نیز در بر خواهد گرفت؛ از این رو که آنان نیز همپیمانان دبیرکل حزب‌الله هستند.»

تحریم‌ها علیه مقاومت لبنان در حالی اتخاذ می‌شود که حزب‌الله یکی از مهمترین احزاب سیاسی لبنان است و در انتخابات اخیر پارلمان لبنان هم با وجود اقدامات آمریکا علیه این حزب، بخش بزرگی از کرسی‌ها در اختیار ائتلاف مورد حمایت حزب‌الله قرار گرفت.

همچنین مشاهده کنید

181220 syria us troops se 606p 24a36f6a4d48c4681ac5452f8af63781.nbcnews fp 1200 630 310x165 - شوکه شدن مقامات صهیونیستی از عقب‌نشینی آمریکا از شمال سوریه

شوکه شدن مقامات صهیونیستی از عقب‌نشینی آمریکا از شمال سوریه

مسئولان اسرائیلی اعلام کردند که بسیاری از مقامات این رژیم از تصمیم آمریکا برای عقب‌نشینی …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *