صفحه اصلی / ویژه‌‏ها / یادداشت / ۵ مانع نتانیاهو در جنگ با غزه در شرایط کنونی
57711425 640x330 - ۵ مانع نتانیاهو در جنگ با غزه در شرایط کنونی

[types field='headline-r']

۵ مانع نتانیاهو در جنگ با غزه در شرایط کنونی

۱- هر گونه جنگی می‌تواند روند رو به پیشرفت عادی سازی روابط میان تل‌آویو و پایتخت‌های عربی و بعضا اسلامی و به ویژه با کشورهای عربی حوزه خلیج فارس را به شدت تحت الشعاع خود قرار دهد و همچنان که انتفاضه الاقصی در سال ۲۰۰۰ این روند را قطع کرد و موجب بسته شدن دفاتر تجاری در عمان و قطر و … شد، این احتمال جدی است که این روندِ زنده شده بعد از ۱۸ سال بار دیگر متوقف شود.
نتانیاهو این عادی سازی روابط را جزو دستاوردهای بزرگ خود می‌داند که بدون دادن کوچک‌ترین امتیازی به فلسطینیان و بدون صلح با آن‌ها توانسته است، با برخی کشورهای عربی و حتی اسلامی روابط عادی برقرار کند.

۲- جنگ با غزه بر سیاست تقابلی دونالد ترامپ با ایران تاثیر منفی می‌گذارد و می‌تواند نگاه‌ها را از ایران به این نقطه خواهد کشاند و از تمرکز بر ایران خواهد کاست. این مساله بر این اولویت تل‌آویو و واشنگن اثرات مخربی دارد و آن را از متن به حاشیه می‌برد و از اولویت می‌اندازد. همچنین تلاش‌های صورت گرفته برای جایگزین کردن ایران به عنوان دشمن کشورهای عربی به جای اسرائیل در طول این سال‌ها را ناکام می‌گذارد. چون در چنین جنگی ایران در قامت یک مدافع برای فلسطینی‌ها ظاهر خواهد شد و این نظام‌های عربی را در تنگنا قرار خواهد داد.

۳- غزه با توجه به موقعیت جغرافیایی و امکانات نظامی ضعیف‌ترین جبهه در مقابل اسرائیل است، اما حساس‌ترین جبهه‌هاست و افکار عمومی عربی و اسلامی و جهان حساسیت خاصی روی آن دارند. هر گونه جنگی علیه آن تلفات و زیان‌های بیشتر از سه جنگ قبلی به دنبال خود دارد و افکار عمومی جهانی را بیشتر از قبل علیه تل‌آویو می‌شوراند.

۴- نتایج سه جنگ ۲۰۰۸، ۲۰۱۲ و ۲۰۱۴ نشان داده است که احتمال موفقیت هر گونه جنگ دیگری در تحقق اهداف تعیین شده خود بسیار پایین است. اسرائیل در جنگ آتی یا باید برای اشغال نظامی زمینی نوار غزه اقدام کند که با توجه به ناکامی این گزینه در سه جنگ قبلی، یک ریسک بزرگ و پرخطر است و تلفات بسیار زیادی خواهد داشت و عملا ممکن نیست؛ یا این که از نهایت قدرت تخریبی هوایی استفاده کند و کل نوار غزه را با خاک یکسان کند که این هم غیر ممکن است. در جنگ‌های گذشته به شدت غزه بمباران شد و ساختمان سالمی در آن باقی نماند، اما باز نیروهای اسرائیلی نتوانستند زمینی وارد منطقه شوند. ناگفته نماند که پاشنه‌آشیل دیگر تل‌آویو شهرک‌های پیرامونی نوار غزه است که هر جنگی زندگی آنها را به خطر می‌اندازد و باید از منطقه کوچ کنند.

۵- دونالد ترامپ به دنبال طرح معروف به “معامله قرن” در ماه‌های آینده است. وقوع یک جنگ ویرانگر قبل از آن این طرح را “کأن لم یکن” خواهد کرد و این خشم دولت آمریکا را به دنبال خواهد داشت و ترامپ را به شدت عصبانی خواهد کرد و بنیامین نتانیاهو هم از این مساله آگاه است. ترامپ می‌خواهد با حل یکجانبه مساله فلسطین افتخاری برای خود در تاریخ ثبت کند. بماند که این راه‌حل مبهم همچنان مورد مخالفت همه فلسطینی‌ها و شخص محمود عباس است.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *