صفحه اصلی / ویژه‌‏ها / مقالات / «ایران»، «خلوت» شش کشور عربی در اردن را بر هم زد
d8a7db8cd8b1d8a7d986d88c d8aed984d988d8aa d8b4d8b4 daa9d8b4d988d8b1 d8b9d8b1d8a8db8c d8afd8b1 d8a7d8b1d8afd986 d8b1d8a7 5cd6dd368cef1 - «ایران»، «خلوت» شش کشور عربی در اردن را بر هم زد

[types field='headline-r']

«ایران»، «خلوت» شش کشور عربی در اردن را بر هم زد

به گزارش مشرق، وزرای خارجه شش کشور عربی دهم بهمن‌ماه در اردن گرد هم آمدند تا جلسه‌ای مشورتی برگزار کنند.

«عبدالله دوم» شاه اردن به همراه «ایمن الصفدی» وزیر خارجه دولت این کشور میزبان پنج وزیر خارجه از کشورهای عربستان، بحرین، امارات و کویت بود. (برخی منابع به جای کویت، مصر را ذکر کرده‌اند).

بیشتر بخوانید:

خالد آل‌خلیفه: مقابله با ایران از فلسطین مهم‌تر است!

جزئیات عادی‌سازی غیررسمی روابط عربستان و رژیم غاصب اسرائیل

القدس العربی دهم بهمن اعلام کرده بود که این نشست قرار بود به صورت جلسه‌ای مشورتی تحت عنوان «خلوت بحر المیت» برگزار شود. بحر المیت در جنوب اَمان پایتخت اردن است.

قبل از جلسه شش وزیر خارجه، میهمانان با شاه دیدار کردند و عبدالله دوم ضمن خوش‌آمد گفتن به آنان، در دقایقی مسائل اصلی منطقه را با آنان بررسی کرد.

نکته جالب توجه اول این است که با آنکه عربستان وزیر خارجه خود را تغییر داد و «ابراهیم العساف» وزیر جدید نام گرفته اما در این نشست هم «عادل الجبیر» وزیر مشاور دولت در امور خارجه به اردن اعزام شد.

نکته دوم جالب توجه این است که در آستانه جلسه شش وزیر، «عادل الجبیر» در ده دقیقه اول جلسه را ترک می‌کند و این جلسه ناتمام می‌ماند بی‌آنکه بیانیه پایانی صادر شود.

حدود سه ماه بعد از این جلسه، اکنون روشن شده که علت ناتمام ماندن «خلوت وزرای خارجه شش کشور عربی» تماسی بوده که از ریاض با الجبیر گرفته شده است.

وبگاه «رأی الیوم» امروز ۱۸ فوریه (۲۹ بهمن) نوشت: معمای خلوت کوتاه بحر المیت روشن شد؛ دستوراتی به الجبیر داده شد که نشست را سریع‌تر تمام کند. او در آستانه نشست دستور مستقیم از سران سعودی گرفت که نشست شش جانبه را ترک کند و در نتیجه زمان جلسه کوتاه شد و بیانیه‌ای هم صادر نشد.

طبق این گزارش، این مسئله معما شده بود تا اینکه یک «دیپلمات غربی» (به رأی الیوم) گفت «به الجبیر دستور دادند که جلسه را تمام کند به طوری که او قبل از ناهار مقرر بازگشت. میزبان اردنی نیز تلاش کرد برای دور نگه داشتن خود از سوال‌ها اعلام کند که جلسه موفق بوده است اما حقیقت این بود که وزیر سعودی خواستار تمام شدن جلسه حتی قبل از آغاز آن بوده و با سختی پذیرفته که چند عکس سریع گرفته شود و گفته می‌شود کل جلسه حدود ۲۰ دقیقه طول کشیده است».

طبق گفته منابع غربی، علت بر هم خوردن جلسه این بوده که ریاض از سخنانی که عبدالله دوم شاه اردن قبل از جلسه مطرح کرده ناخرسند شده است. عبدالله دوم در چند دقیقه دیدار خود با وزرای خارجه عرب انتقاد کرده که چرا قبل از یکسره کردن روند صلح [سازش فلسطین با رژیم غاصب اسرائیل و به تبع آن اعراب با تل‌آویو] قصد درست کردن جنگ با ایران دارند.

این منابع افزودند که در همان جلسه، «میزبان اردنی از تلاش‌ها برای عادی‌سازی روابط با رژیم غاصب اسرائیل بدون جست‌وجوی منافع برادران فلسطین و حمایت از روند صلح» انتقاد کرده است.

رأی الیوم نوشت، این موضع اردن به مذاق عربستان سعودی خوش نیامد و در نتیجه خلوت شش کشور عربی در بحر المیت بدون بیانیه پایانی تمام شد.

فارغ از آنچه در پشت عکس‌های یادگاری این نشست رخ داده، سه هفته پیش روزنامه الغد اردن در یادداشتی به قلم «موسی شتیوی» با عنوان «خلوت بحر المیت و احیای کار عربی مشترک» [!] نوشته بود «این نشست از حیث حاضران در آن مهم است. عربستان سعودی، امارات، بحرین و کویت که در دهه‌های گذشته به هم نزدیک بوده‌اند و آنها اساس چیزی بودند که کشورهای میانه‌رو عربی نامیده می‌شدند… نمی‌خواهیم توقع خود را از این نشست زیاد کنیم اما همه مشتاقند که این نشست آغاز احیای کار مشترک عربی و تفاهم بر سر اولویت‌ها… باشد».

همچنین مشاهده کنید

dbb1dbb5dbb0 d987d8b2d8a7d8b1 d981d8b1d988d986d8af d985d988d8b4daa9 d8add8b2d8a8e2808cd8a7d984d984d987 d8b2d8a8d8a7d986 d8afd8b1d8a7 5d06d76a6e126 300x165 - ۱۵۰ هزار فروند موشک حزب‌الله زبان دراز نتانیاهو را کوتاه کرد

۱۵۰ هزار فروند موشک حزب‌الله زبان دراز نتانیاهو را کوتاه کرد

یک تحلیلگر ارشد منطقه‌ای می‌گوید: وضعیت منطقه به شکل دردناکی خلاف میل آمریکا و رژیم صهیونیستی پیش می‌رود.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *