صفحه اصلی / ویژه‌‏ها / مقالات / راز دور ماندن انقلاب از افراط و «چپ‌روی» +عکس
d8b1d8a7d8b2 d8afd988d8b1 d985d8a7d986d8afd986 d8a7d986d982d984d8a7d8a8 d8a7d8b2 d8a7d981d8b1d8a7d8b7 d988 da86d9bee2808cd8b1d988 5cd6dad611b9e - راز دور ماندن انقلاب از افراط و «چپ‌روی» +عکس

[types field='headline-r']

راز دور ماندن انقلاب از افراط و «چپ‌روی» +عکس

به گزارش خبرگزاری جاثیه، بیانیه «
گام دوم انقلاب اسلامی» که بعد از ۲۲ بهمن امسال و از سوی رهبر معظم انقلاب اسلامی منتشر شد، سرآغاز فصل جدیدی در جمهوری اسلامی است، فصلی که از این پس باید با امید و تکیه بر جوانان بر مشکلات گذشته و ناکامی‌ها غلبه کرد و این کار جز با شناخت نقاط ضعف و قوت ۴۰ ساله انقلاب میسر نمی‌شود.

بیشتر بخوانید:

در ادامه، گزارشی را با موضوع گذشت‌های انقلاب اسلامی و عدم افراط و چپ‌روی می‌خوانید:

«مقتدر مظلوم» عنوانی است که رهبر انقلاب برای جمهوری اسلامی و انقلاب اسلامی مردم ایران برگزیده است. ایشان در بیانیه گام دوم انقلاب هم به این موضوع اشاره داشته و نوشته‌اند: «انقلاب اسلامی ملت ایران، قدرتمند اما مهربان و باگذشت و حتی مظلوم بوده است.»

امام خامنه‌ای در دیگر سخنان خود دلیل قدرتمند بودن انقلاب اسلامی را برخورداری از پشتوانه‌ی مردمی و توانایی مقابله با توطئه‌های دشمنان برشمرده‌اند. ایشان همچنین دلیل مظلومیت انقلاب مردم ایران را حملات و توطئه‌های دشمنان علیه مردم ایران و حمایت و سکوت بسیاری از کشورهای جهان در قبال دشمنی‌های دشمنان مانند قربانی تروریسم بودن ایران عنوان کرده‌اند.

** گذشت‌های انقلاب؛ از مدارا با همسایگان تا “رافت اسلامی” با فتنه‌گران

گذشت جمهوری اسلامی ایران را هم در رفتار با اسرای عراقی می‌توان دید. «مرتضی سرهنگی» نویسنده و پژوهشگر حوزه دفاع مقدس می‌گوید: «کاری که ما برای اسرای عراقی انجام دادیم با آنچه در خاطرات رزمنده‌های ما از زندان‌های عراق روایت شده کاملاً متفاوت است.» او همچنین می‌افزاید: «قانون ارتش برای اسرای عراقی، بسیار انسانی‌تر از کنوانسیون ژنو بود.»

d8b1d8a7d8b2 d8afd988d8b1 d985d8a7d986d8afd986 d8a7d986d982d984d8a7d8a8 d8a7d8b2 d8a7d981d8b1d8a7d8b7 d988 da86d9bee2808cd8b1d988 5cd6dad658e33 - راز دور ماندن انقلاب از افراط و «چپ‌روی» +عکس
کمک‌رسانی به سرباز اسیر عراقی

بخش دیگری از گذشت‌های جمهوری اسلامی ایران مربوط به تحرکات برخی کشورهای همسایه عربی علیه ایران است. حمایتی که امارات از گروه الاحوازیه برای اجرای حمله تروریستی در روز ۳۱ شهریور در جریان برگزاری مراسم رژه آغاز هفته دفاع مقدس در اهواز انجام داد، مورد تحمل نظام قرار گرفت. امام خامنه‌ای می‌فرمایند: «جمهوری اسلامی دنیا را ناامن نمی‌کند، منطقه را هم ناامن نمی‌کند، حتّی محیط همسایگان را هم ناامن نمی‌کند، حتّی در موارد زیادی بدرفتاری‌های برخی از همسایگان را هم با بزرگواری تحمّل می‌کند.»

گذشت جمهوری اسلامی ایران اما تنها بُعد بیرونی ندارد و شامل داخل هم می‌شود که «رافت اسلامی» نام دارد. برخورد نظام جمهوری اسلامی با سران فتنه ۸۸، منافقینی که از سازمان مجاهدین خلق جدا شدند و نسبت به گذشته خود توبه کردند و برخی از اعضای گروهک‌های تروریستی مانند زنی که در حادثه اخیر زاهدان و شهادت پاسداران نقش داشت، نمونه‌هایی از رافت اسلامی هستند.

** اجتناب حداکثری از خشونت در حوادث انقلاب

امام خامنه‌ای همچنین در بیانیه گام دوم انقلاب نوشته‌اند: «انقلاب اسلامی ملت ایران… مرتکب افراط‌ها و چپ‌رویی‌هایی که مایه‌ی ننگ بسیاری از قیام‌ها و جنبش‌ها است، نشده است.» در خصوص منظور امام خامنه‌ای از افراط و چپ‌روی تحلیل‌های متفاوتی ارائه شده است که برخی معتقدند یک وجه افراط، خشونت است و انقلاب اسلامی نسبت به دیگر انقلاب‌هایی که در جهان رخ داده است، از کمترین خشونت برخوردار بود. امام خمینی (ره) به گونه‌ای برخورد کرد تا کمترین آسیب به مردم برسد. اهدای گل به ارتشی‌ها توسط انقلابیون از جمله راهکارهای امام برای کاهش خشونت در جریان مبارزات انقلاب اسلامی بود.

d8b1d8a7d8b2 d8afd988d8b1 d985d8a7d986d8afd986 d8a7d986d982d984d8a7d8a8 d8a7d8b2 d8a7d981d8b1d8a7d8b7 d988 da86d9bee2808cd8b1d988 5cd6dad76edf1 - راز دور ماندن انقلاب از افراط و «چپ‌روی» +عکس
اهدای گل به سربازان و افسران ارتش رژیم شاهنشاهی

همچنین با مقایسه انقلاب‌های روسیه، فرانسه و چین با انقلاب اسلامی ایران مشاهده می‌کنیم که در انقلاب ایران خبری از خشونت‌ها و کشتارهایی که در جریان آن انقلاب‌ها به وقوع پیوست، نیست. در طول ده سال از انقلاب فرانسه حدود ۱۲ هزار نفر زیر تیغ گیوتین رفتند. این در حالی بود که جمعیت فرانسه حدود ۲۰ میلیون نفر بود. همه‌ی این ۱۲ هزار نفر نیز از رهبران انقلاب بودند. به‌واقع هیچ گروهی در امان نبود و تیغ گیوتین همواره فعال بود. آخرین نفری هم که زیر تیغ گیوتین رفت نیز ژوبسپیر (رهبر رادیکال‌ها) بود.

در انقلاب مصر نیز که در سال ۲۰۱۱ به پیروزی رسید و در دهه اخیر روی داد، قریب به یک هزار نفر کشته شدند، اما این انقلاب به انحراف کشیده شد. حسنی مبارک رئیس جمهور مصر با افزایش اعتراضات مردمی در ۱۱ فوریه ۲۰۱۱ استعفا داد و به شرم‌الشیخ رفت. او ابتدا به دلیل کشتار تظاهرکنندگان مصری به حبس ابد محکوم شد که البته اعتراض بسیاری از مردمی را که انتظار حکم اعدام او را داشتند، در پی داشت. اما در سال ۲۰۱۷ دادگاه حسنی مبارک را از اتهام کشتار معترضان تبرئه کرد و از بیمارستانی که در آن بستری و تحت مراقبت نظامی بود، آزاد شد.

در مقابل محمد مرسی اولین رئیس جمهور مصر پس از انقلاب، در پی ناآرامی‌های چند روزه و به وجود آمدن حالت بحرانی در کشور، با کودتای ارتش عزل و به جرم تحریک خشونت‌ها بین نیروهای امنیتی‌اش و معترضان به ۲۰ سال حبس محکوم شد و در دادگاه دیگری که به جرم جاسوسی مرسی و بیش از ۳۰ نفر دیگر برگزار شد، رئیس جمهور سابق مصر محکوم به اعدام شد که البته چندی بعد حکم اعدام او لغو شد.

** چپ‌گرایی که مایه ننگ بود

بسیاری از تحلیلگران نیز معتقدند که منظور امام خامنه‌ای از چپ‌روی، آن چیزی است که در انقلاب چین و انقلاب فرهنگی چین روی داد که مایه ننگ بسیاری از قیام‌ها و جنبش‌ها است. ثمره انقلاب فرهنگی چین، خشونت، کشتار و تخریب اقتصادی چین بود. به طوری که حزب کمونیست در سال ۱۹۸۱ رسماً از انقلاب فرهنگی تبری جست و به اشتباهات مائو اعترافکرد.

زمانی که انقلاب فرهنگی در چین در سال ۱۹۶۶ آغاز شد، مهم نبود که شی ژونگ شان، پدر رئیس جمهور آینده چین و یکی از رهبران کهنه‌کار انقلاب کمونیستی بود؛ مائو تسه تونگ گفته بود که او نماینده بورژوازی بوده و چین باید از چنین افرادی پاکسازی شود. شی بزرگ (پدر) برای ۱۶ سال به زندان افتاد، در حالی که پسرش شی جین پینگ، رئیس جمهور آینده به حومه شهر فرستاده شد تا با انجام کارهای سخت بزرگ شود، زندگی روشنفکرانه را ترک کند و نگرش کمونیستی موردنظر مائو را بشناسد.

d8b1d8a7d8b2 d8afd988d8b1 d985d8a7d986d8afd986 d8a7d986d982d984d8a7d8a8 d8a7d8b2 d8a7d981d8b1d8a7d8b7 d988 da86d9bee2808cd8b1d988 5cd6dad9d5a5f - راز دور ماندن انقلاب از افراط و «چپ‌روی» +عکس
جلسه تنبیه و تحقیر در ملأعامِ پانچن‌لاما، دومین مقام عالی‌رتبه دینی در بودیسم تبتی توسط گاردهای سرخ

دوره ۱۰ ساله انقلاب فرهنگی شانزدهم ماه می ۱۹۶۶ آغاز شد و مائو جوانان کشور را ترغیب می‌کرد تا در مقابل والدین و معلمان خود اغلب با خشونت بایستند. این جوانان و حامیان انقلاب که گاردهای سرخ نامیده می‌شدند نخبگان را هدف قرار می‌دادند. کسانی که (به گفته آنان) کشور را به سوی سرمایه‌داری سوق می‌دادند. در آن دوران، ۱۶ میلیون کودک، مانند شی جین پینگ، به حومه شهرها فرستاده شدند، در حالی که رهبران ارشد حزب که تصور می‌شد با حزب کمونیست مخالف هستند، کشته شده یا به زندان فرستاده می‌شدند.

اگرچه هیچ آمار و ارقام رسمی از تعداد کسانی که در جریان انقلاب فرهنگی چین کشته شده‌اند وجود ندارد، یک کارشناس تخمین زده که شمار قربانیان چیزی حدود ۵۰۰ هزار تا هشت میلیون تن بوده است و شمار افرادی که تحت تعقیب قرار گرفته یا به زندان افتاده‌اند نیز ده‌ها میلیون تن. نیویورک تایمز در این باره می‌نویسد: «در جریان انقلاب فرهنگی، گاردهای سرخ ابتدا به روسا و اساتید دانشگاه و سپس مقام‌های حزبی و دشمنان طبقاتی در تمام جامعه چین حمله کردند. آنها در پکن و دیگر شهرها قتل عامی تمام عیار به راه انداختند و سراسر چین را به خشونت کشیدند. آنها حتی در برخی شهرها مانند چونگ کینگ با سلاح های سنگین به خودشان نیز حمله می کردند. با پیوستن ارتش به درگیری ها، برخشونت ها افزوده شد و شمار قربانیان غیرنظامی افزایش یافت.»

دوران انقلاب فرهنگی که با مرگ مائو در سال ۱۹۷۶ به پایان رسید، یک دور بحث برانگیز در تاریخ چین است، تاحدی که مقام‌های امروز چین ترجیح می‌دهند به جای برگزاری مراسم یادبود یا جشن، درباره آن سکوت کنند.

** امتناع از ورود به جنگ اول خلیج فارس

یکی دیگر از تندروی‌ها و افراط‌هایی که از آن دوری شد، اظهار نظر برخی از نمایندگان مجلس همچون صادق خلخالی و محتشمی‌پور برای ورود به جنگ اول خلیج فارس به نفع عراق بود و واکنش رهبر معظم انقلاب بود. مرحوم شیخ صادق خلخالی از چهره‌های قدیمی جناح چپ در مجلس آن زمان با بیان اینکه “این جنگ یک جنگ صلیبی علیه مسلمان‌هاست” با خطاب قرار دادن رهبر انقلاب گفت “ای آیت‌الله، رهبر عالیقدر زمان آقای خامنه‌ای، «سلّمکم الله تعالی» دستور بفرمایید، همان‌طور که گفتید جهاد است، کشته شدن در راه اسلام است… ما باید در اینجا آمریکا و بوش و فهد و دولت‌های انگلی مانند حسنی مبارک و اوزال را در سنگرها به‌نابودی بکشانیم، غرق خون کنیم تا این‌ها بدانند حریم اسلام حریم بزرگی است. والله والله فردا اگر آمریکا پیروز شود و در بغل ایران بیاید، به این آسانی منطقه را ترک نمی‌کند… گذشته‌ها مسئله دیگر است، جنگ ما با عراق یک مسئله دیگر است. اینجا سرنوشت اسلام مطرح است. این برای ما ننگ است، برای ما عار است، اسلحه داریم، قدرت داریم، جوان داریم، بسیجی داریم ولی بخواهیم تسامح و تساهل بکنیم. هیچ وقت تساهل در این مسائل جایز نیست! “.
d8b1d8a7d8b2 d8afd988d8b1 d985d8a7d986d8afd986 d8a7d986d982d984d8a7d8a8 d8a7d8b2 d8a7d981d8b1d8a7d8b7 d988 da86d9bee2808cd8b1d988 5cd6dadb2967e - راز دور ماندن انقلاب از افراط و «چپ‌روی» +عکس
تصویری از جنگ اول خلیج فارس

چهره دیگر جناح چپ که در این موضوع نطق تندی کرد، حجت‌الاسلام علی‌اکبر محتشمی‌پور بود. او اولین کسی بود که صدام حسین را با «خالدبن ولید» سردار سپاه اسلام مقایسه کرد و چنین گفت “مسلمانان جهان با پذیرش رهبری اسلامی ایران توقع دارند پرچمداری جهاد و مبارزه با آمریکا در دست ایران و انقلاب ایران باشد. حوادث و بحران اخیر یادآور رویارویی و صف‌آرایی خالدبن ولید در برابر ابرقدرت‌های صدر اسلام است. او که عمری در صف کفر، شمشیر به‌روی پیامبر (ص) و مسلمانان کشید، ولی در ‌نهایت فاتح بزرگی برای مسلمانان گشت. امروز دنیای کفر در مقابل ملت مسلمان عراق و فلسطین به‌عنوان خاکریز اول قرار گرفته است وبه یقین خاکریز بعدی، انقلاب و ملت مسلمان ایران است، ما از چه می‌ترسیم؟ بگذار با عزت و شرف زندگی کنیم و بمیریم. زندگی زیر سایه سرنیزه‌های آمریکا برای ما ذلت است و اسارت است ‌و ننگ است! “.

آیت‌الله خامنه‌ای در سخنانی با انتقاد از مواضع عده‌ای که می‌گویند باید به‌کمک صدام رفت، فرمودند “ما هرگز به‌نفع چپ، با راست دشمنی پیدا نمی‌کردیم. به‌نفع راست هم با چپ دشمنی پیدا نمی‌کردیم. دو اردوگاه و دو جناحند که به‌خاطر اهداف غلط و غیرالهی و نامقدس از نظر ما و از نظر همهٔ انسان‌های واقع‌بین با هم می‌جنگند. جمهوری اسلامی، هر دو جناح را رد می‌کند؛ چون در هر دو طرف، انگیزه‌ها مادی است و به همین دلیل هم با یکدیگر تعارض پیدا کرده‌اند. آن‌ها به‌دلیل مادی بودن، با هم تعارض پیدا کرده‌اند. این‌طور نیست که یکی الهی و یکی هم مادی است. جنگ اسلام و کفر نیست. این، موضع ملت ایران ماست”.

بدین ترتیب «انقلاب اسلامی ملت ایران، قدرتمند اما مهربان و باگذشت و حتی مظلوم بوده است. مرتکب افراط‌ها و چپ‌رویی‌هایی که مایه‌ی ننگ بسیاری از قیام‌ها و جنبش‌ها است، نشده است.»

همچنین مشاهده کنید

dbb1dbb5dbb0 d987d8b2d8a7d8b1 d981d8b1d988d986d8af d985d988d8b4daa9 d8add8b2d8a8e2808cd8a7d984d984d987 d8b2d8a8d8a7d986 d8afd8b1d8a7 5d06d76a6e126 300x165 - ۱۵۰ هزار فروند موشک حزب‌الله زبان دراز نتانیاهو را کوتاه کرد

۱۵۰ هزار فروند موشک حزب‌الله زبان دراز نتانیاهو را کوتاه کرد

یک تحلیلگر ارشد منطقه‌ای می‌گوید: وضعیت منطقه به شکل دردناکی خلاف میل آمریکا و رژیم صهیونیستی پیش می‌رود.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *