صفحه اصلی / ویژه‌‏ها / مقالات / ماجرای رشوه ۱۰ میلیاردی ولیعهد سعودی برای «معامله قرن»
d985d8a7d8acd8b1d8a7db8c d8b1d8b4d988d987 dbb1dbb0 d985db8cd984db8cd8a7d8b1d8afdb8c d988d984db8cd8b9d987d8af d8b3d8b9d988d8afdb8c d8a8 5cd6d6ae8a59e - ماجرای رشوه ۱۰ میلیاردی ولیعهد سعودی برای «معامله قرن»

[types field='headline-r']

ماجرای رشوه ۱۰ میلیاردی ولیعهد سعودی برای «معامله قرن»

به گزارش خبرگزاری جاثیه، روزنامه الاخبار به نسخه‌ای از گزارش‌های ارسالی نماینده اردن در رام‌الله به وزارت خارجه در امان دسترسی پیدا کرده است که این گزارش‎ها، حجم نگرانی اردن را از تبعات «معامله قرن» نشان می‌دهد که رئیس‌جمهوری آمریکا درصدد است مفاد این طرح را در ماه ژوئن آینده اعلام کند.

بر اساس گزارش‎های اردن، بعد از تصمیم «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهوری آمریکا برای به‌رسمیت شناختن قدس اشغالی به‌عنوان پایتخت رژیم صهیونیستی در دسامبر ۲۰۱۷، «ابومازن» رئیس تشکیلات خودگردان فلسطین از «رهبران فلسطینی خواسته است تحت هیچ بهانه‌ای با ایالات متحده آمریکا رودررو نشوند و به‌دنبال ناظری جدید برای روند صلحِ معلق‌شده باشند».

بیشتر بخوانید:

«خالد الشوابکه» رئیس دفتر نمایندگی پادشاهی اردن در رام‌الله، بعد از دیداری که با «احمد مجدلانی» از مشاوران تشکیلات خودگردان فلسطینی داشت، طی گزارشی به وزارت خارجه اردن در ۲۰ دسامبر سال ۲۰۱۷، خاطرنشان کرد که تشکیلات خودگردان فلسطین مجدلانی را به چین و «نبیل شعث» را به روسیه اعزام کرده است تا پکن را به پیوستن به کمیته چهارجانبه بین‌المللی متقاعد کنند و هدف از این تحرک، عدم رویارویی با طرف آمریکایی و نیز تقویت این کمیته و حمایت از دولت آمریکا برای ارائه بسته‌ای از روند صلحی است که راضی‌کننده و منصفانه برای تمامی طرف‌ها باشد.

الشوابکه در گزارشی در تاریخ ۲۶ دسامبر ۲۰۱۷ نیز درباره روابط عربستان سعودی و تشکیلات خودگردان فلسطین نوشت: در مراسم شامی، که روز گذشته ۲۵ دسامبر ۲۰۱۷ برگزار شد با «مجدی الخالدی» مشاور دیپلماتیک ابومازن صحبت کردم و هنگام پرسش از او درباره سفر ابومازن به عربستان سعودی، متوجه شدم که؛ دیدار اخیر( ابومازن) با «محمد بن‌سلمان» (ولیعهد سعودی) خوب و بهتر از دیدار اول‌شان پیش از کنفرانس استانبول بود». طبق این گزارش، «بن‌سلمان به ابومازن اطلاع داد که آمریکایی‌ها آماده هستند به فلسطینیان سرزمینی را که در آن زندگی می‌کنند به آنها اعطا کنند و این سرزمین مال آنها خواهد بود. از عربستان سعودی و دیگر کشورهای عربی خواسته شده است که حمایت مالی از فلسطینیان و افتتاح پروژه‌هایی در کرانه باختری صورت دهند که به شکوفایی اقتصادی و توسعه در مناطق B و C منتهی خواهد شد. عربستان سعودی همچنین از تشکیلات خودگردان فلسطین با ارائه مبلغی بیش از ۴ میلیارد دلار حمایت خواهد کرد». الشوابکه در گزارشش افزود: «ابومازن به محمد بن‌سلمان وضعیت موجود را تشریح کرده و گفته است که هرگز نمی‌تواند هیچ‌گونه امتیازی در ارتباط با شهرک‌ها، تشکیل دو کشور و قدس بدهد و آنها تأکید دارند که آمریکایی‌ها هرگز پیشنهادهای جدی (مکتوب) برای عرضه کردن ندارند بلکه همان تاکتیکی را دنبال می‌کنند که پیشتر (درباره وعده بالفور) دنبال کردند و هرگونه فشارها از هر طرفی باعث خواهد شد که تشکیلات خودگردان نهادهایش را منحل کند و رژیم غاصب اسرائیل مسئول مدیریت اوضاع در اراضی اشغالی شود».

طبق گزارش الاخبار، بن‌سلمان در این دیدار جزئیات «معامله قرن» را اعلام کرد و از او خواست با این طرح موافقت و در مسیر آن حرکت کند. طبق اطلاعات موجود، «بن‌سلمان از ابومازن پرسید که “میزان بودجه سالیانه اطرافیانت چقدر است؟ “، که ابومازن پاسخ داد “من امیر نیستم که اطرافیانی داشته باشم”. بن‌سلمان توضیح داد: “تشکیلات خودگردان، وزرای آن و کارمندانش چقدر به پول نیاز دارند؟ “، ابومازن پاسخ داد: “یک میلیارد دلار”. بن‌سلمان گفت: “اگر با معامله قرن موافقت کنی من به تو ۱۰ میلیارد دلار را برای ۱۰ سال خواهم داد”. ولی ابومازن به این طرح معترض شد و اظهار داشت که این امر، به پایان حیات سیاسی‌اش منجر خواهد شد».

همچنین مشاهده کنید

dbb1dbb5dbb0 d987d8b2d8a7d8b1 d981d8b1d988d986d8af d985d988d8b4daa9 d8add8b2d8a8e2808cd8a7d984d984d987 d8b2d8a8d8a7d986 d8afd8b1d8a7 5d06d76a6e126 300x165 - ۱۵۰ هزار فروند موشک حزب‌الله زبان دراز نتانیاهو را کوتاه کرد

۱۵۰ هزار فروند موشک حزب‌الله زبان دراز نتانیاهو را کوتاه کرد

یک تحلیلگر ارشد منطقه‌ای می‌گوید: وضعیت منطقه به شکل دردناکی خلاف میل آمریکا و رژیم صهیونیستی پیش می‌رود.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *