صفحه اصلی / ویژه‌‏ها / مقالات / هدف «پمپئو» از سفر به خاورمیانه
d987d8afd981 d9bed985d9bed8a6d988 d8a7d8b2 d8b3d981d8b1 d8a8d987 d8aed8a7d988d8b1d985db8cd8a7d986d987 5cd6da31132c5 - هدف «پمپئو» از سفر به خاورمیانه

[types field='headline-r']

هدف «پمپئو» از سفر به خاورمیانه

به گزارش خبرگزاری جاثیه، «مایک پامپئو» وزیر خارجه آمریکا قرار است در سفر منطقه‌ای خود فردا (پنجشنبه) وارد لبنان شود و با مقامات این کشور دیدار کند.

روزنامه کویتی «الجریده» که سیاست ضد ایرانی و ضد مقاومت دارد، در همین ارتباط، به نقل از «منابع سیاسی» نوشت، «مهار نفوذ ایران در خاورمیانه» عنوان اصلی سفر پامپئو به لبنان است؛ بیروت نمی‌تواند تا ابد خارج از این دایره باشد، ناچاراً باید به این رویکرد بپیوندد و در نهایت امر عملیات سیاسی روشنی برای تبدیل حزب‌الله به یک حزب سیاسی [خنثی و] بی‌سلاح مانند مابقی طرف‌های لبنانی در پیش بگیرد، این جنبش را از میدان‌های جنگ عقب بکشد و تصمیم‌گیری درباره صلح یا جنگ را از آن بگیرد.

بیشتر بخوانید:

این روزنامه در ادامه ادعا کرد: اما ادامه بی‌توجهی لبنان به قدرت بالای حزب‌الله، نقض قطعنامه‌های بین‌المللی (توسط این جنبش) بویژه در جنوب (مرز با فلسطین اشغالی)، مشارکت آن در جنگ‌ها و درگیری‌های منطقه از «سوریه تا یمن و عراق» بیروت را در مقابل جامعه بین‌المللی قرار خواهد داد.

الجریده سپس به نقل از منابع مذکور گزارش داد، پامپئو در دیدارهای خود در لبنان «به صراحت و بدون مدارا» سخن خواهد گفت و لحن وی در مقایسه با معاونش «دیوید سترفیلد» (که اخیراً به لبنان سفر کرد) قاطع‌تر خواهد بود. وی یادآوری خواهد کرد که واشنگتن از بارزترین «شرکای ارتش لبنان و حامیان» آن و نیز از مهم‌ترین حامیان اقتصادی آن است و انتظار می‌رود پاسخ این رویکرد آمریکا موضع مثبت لبنان باشد.

منابع آگاه اعلام کردند، وزیر خارجه آمریکا بر ضرورت پایبندی دولت جدید لبنان بر «بی طرفی» و قرار دادن نیروهای مشروع (ارتش لبنان) به عنوان تنها مدافع خاک لبنان تأکید خواهد کرد.

روزنامه «الشرق الاوسط» هم در گزارشی در این باره نوشت، باتوجه به افزایش تنش‌ها میان آمریکا و تعدادی از مقامات لبنانی درباره نحوه تعامل با حزب‌الله و نقش سیاسی و نظامی آن، سفر پامپئو به لبنان از اهمیت خاصی برخوردار است.

در این گزارش آمده است: پامپئو به صورت مفصل با (اعضای) دولت لبنان درباره چگونگی همکاری برای جدا شدن از تهدید ایران و حزب‌الله، مسائل مهم مالی و اقتصادی و تمامی کمک‌هایی که (آمریکا) به نیروهای مسلح لبنان می‌کند، صحبت خواهد کرد.

الشرق‌الاوسط در ادامه به نقل از یک مقام مسئول در وزارت خارجه آمریکا نوشت، پامپئو در دیدارهای خود با مقامات لبنانی به صورت واضح به «نحوه مشارکت حزب الله در پارلمان و دولت لبنان» خواهد پرداخت؛ موضوع اصل این واقعیت نیست بلکه مسأله چگونگی رفتار حزب‌الله درباره این مشارکت است. سوال این است که «آیا نفوذ حزب‌الله و ایران بر آینده لبنان تأثیر می‌گذارد؟».

پامپئو همچنین ساعاتی قبل از ورود به کویت در جمع خبرنگاران همراه او در هواپیما علیه حزب‌الله سخن گفت. طبق اعلام وزارت خارجه آمریکا، پامپئو گفته است، ما در لبنان وقت زیادی را به صحبت با دولت این کشور در مورد نحوه جدا کردن لبنان از تهدیداتی که ایران و حزب‌الله برای آن‌ها ایجاد می‌کنند، صرف خواهیم کرد.

پامپئو امروز در کویت است و با برخی از مقامات این کشور از جمله «صباح احمد جابر الصباح» امیر آن دیدار کرده است. دیدار وی با امیر کویت تنها دو روز پس از بازداشت «مازن الترزی» تاجر سوری در این کشور (کویت) صورت می‌گیرد.

بر اساس گزارش «ایندیپندنت عربی»، نیروهای امنیتی کویت دوشنبه هفته جاری مازن الترزی را که سالهاست مقیم این کشور است، بازداشت کردند. این روزنامه سعودی، الترزی را از اشخاص نزدیک به دولت سوریه اعلام کرده است.

روزنامه «القبس» از جمله اتهامات الترزی را «پولشویی برای طرف‌های خارجی» اعلام کرده است. وی از جمله اشخاصی است که در لیست سیاه اتحادیه اروپا قرار دارد.

همچنین مشاهده کنید

dbb1dbb5dbb0 d987d8b2d8a7d8b1 d981d8b1d988d986d8af d985d988d8b4daa9 d8add8b2d8a8e2808cd8a7d984d984d987 d8b2d8a8d8a7d986 d8afd8b1d8a7 5d06d76a6e126 300x165 - ۱۵۰ هزار فروند موشک حزب‌الله زبان دراز نتانیاهو را کوتاه کرد

۱۵۰ هزار فروند موشک حزب‌الله زبان دراز نتانیاهو را کوتاه کرد

یک تحلیلگر ارشد منطقه‌ای می‌گوید: وضعیت منطقه به شکل دردناکی خلاف میل آمریکا و رژیم صهیونیستی پیش می‌رود.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *