صفحه اصلی / ویژه‌‏ها / مقالات / کشورهای عربی خون فلسطینیان را مباح اعلام کردند
daa9d8b4d988d8b1d987d8a7db8c d8b9d8b1d8a8db8c d8aed988d986 d981d984d8b3d8b7db8cd986db8cd8a7d986 d8b1d8a7 d985d8a8d8a7d8ad d8a7d8b9d984 5cd6dd5d43562 - کشورهای عربی خون فلسطینیان را مباح اعلام کردند

[types field='headline-r']

کشورهای عربی خون فلسطینیان را مباح اعلام کردند

به گزارش مشرق، پس از نشست مشترک وزرای کشورهای عربی حاشیه خلیج فارس و بنیامین نتانیاهو، فلسطینیان این حرکت را بی سابقه‌ترین اقدام در راستای عادی‌سازی میان اعراب و رژیم صهیونیستی توصیف کرده و به شدت از این مسأله عصبانی هسستند.

به نوشته روزنامه القدس‌العربی، از دید فلسطینیان عادی‌سازی علنی روابط با رژیم رژیم غاصب اسرائیل از سوی عربستان سعودی، بحرین، امارات و عمان یک شکست دیگر برای اعراب است که رژیم غاصب اسرائیل را برای قتل و کشتار بیشتر فلسطینیان و نقض حقوق آن‌ها تشویق می‌کند.

بیشتر بخوانید:

دیدار در ریاض برای عملیات در تهران

افشای سفر سری نتانیاهو به ۴ کشور عربی

طبق این گزارش، در این نشست مشترک رژیم صهیونیستی و کشورهای عربی حاضر، بر سر وجود خطر مشترکی به نام «ایران» توافق کرده و «عادل الجبیر» وزیر مشاور در امور خارجی از گروههای فلسطینی انتقاد کرده است.

«مصطفی برغوثی» عضو کمیته اجرایی سازمان آزادی فلسطین (ساف)، به القدس العربی در این خصوص گفت: نفس تشکیل این کنفرانس برای منطقه خطرناک بود از این لحاظ که سه هدف را پیگیری می‌کرد؛

یک: بازطراحی درگیری‌های منطقه به نحوی که در راستای منافع رژیم غاصب اسرائیل باشد و معرفی این رژیم به عنوان دوست اعراب و ایران به عنوان خطری برای منطقه

دو: به حاشیه راندن آرمان فلسطین و گفت‌وگو در خصوص «خطر ایران» و بحران خلیج [فارس]

سه: توجیه عادی‌سازی روابط با رژیم غاصب اسرائیل بدون حل بحران فلسطین و اجرای طرح «معامله قرن»

برغوثی در ادامه گفت که تحریم این کنفرانس از سوی فلسطینیان و دولت‌های روسیه و چین و اتحادیه اروپا، نتایج حاصله از کنفرانس را تضعیف کرد.

این عضو سازمان ساف، بر ضرورت مقابله با عادی‌سازی روابط با رژیم صهیونیستی تأکید کرد و گفت که این روند به معنای پذیرش ظلم به فلسطینی‌هاست و ملت منطقه حاضر به پذیرش عادی‌سازی روابط با این رژیم نیستند.

القدس العربی در ادامه می‌نویسد که دیگر مسئولان فلسطینی به علت روابط مالی و سیاسی که به عربستان سعودی دارند حاضر به سخن گفتن در خصوص نشست ورشو نشدند. این روزنامه در ادامه به میان خود مردم فلسطین رفت و نظر آن‌ها را جویا شد.

نظر مردم فلسطین

القدس العربی در ادامه با چند تن از شهروندان فلسطینی رام‌الله در میانه کرانه باختری رفته و نظر آن‌ها را از دیدار سران برخی کشورهای عربی با نتانیاهو جویا شده است.

«محمد صبیح» کارمند بانک در رام‌الله به القدس العربی گفت: جای تأسف دارد که خون فلسطینیان را مجانی و علنی می‌فروشند و پادوها روند عادی‌سازی را علنی کرده‌اند و این یک شکست و سرافکندگی در تاریخ فلسطین است و این نشست مجوز قتل مردم فلسطین را به رژیم غاصب اسرائیل می‌دهد.

«محمد سوالمه» دندانپزشک نیز گفت: ما در مقابل یک سازش تاریخی خجالت آور برخی کشورهای عربی هستیم، به طوری که بی توجهی خود به مسأله فلسطین را علنی نشان می‌دهند.

«ابو سلیم» استاد بازنشسته تاریخ که در یکی از قهوه‌خانه‌های قدیمی رام‌الله نشسته بود به القدس العربی گفت: پیش از این هم از روند عادی‌سازی شنیده بودیم اما به خاطر عروبیتی که در قلبمان است، باورمان نمی‌شد اما اکنون دیگر همه از آن آگاه هستند و هیچکدام از آن مسئولان از خود و مردم در مقابل جنایت خیانت به موضوع امت عربی خجالت نمی‌کشند.

او گفت که سابقا عربستان مرکز حمایت از مسأله فلسطین بود ولی امروزه به رهبری جریان سازش در منطقه تبدیل شده است.

«نشأت الاقطش» استاد رسانه دانشگاه بیرزیت نیز عقیده داشت که اقدامات و رفتار تشکیلات خودگردان موجب شد تا کشورهای عربی روابط سری خود را علنی کنند. او عدم توافق گروههای فلسطینی در مسکو برای صدور یک بیانیه مشترک را حاوی این پیام دانست که گروههای فلسطینی در روند صلح (سازش) شریک نیستند و بنابراین آمریکا می‌تواند خود وارد عمل شود.

همچنین مشاهده کنید

dbb1dbb5dbb0 d987d8b2d8a7d8b1 d981d8b1d988d986d8af d985d988d8b4daa9 d8add8b2d8a8e2808cd8a7d984d984d987 d8b2d8a8d8a7d986 d8afd8b1d8a7 5d06d76a6e126 300x165 - ۱۵۰ هزار فروند موشک حزب‌الله زبان دراز نتانیاهو را کوتاه کرد

۱۵۰ هزار فروند موشک حزب‌الله زبان دراز نتانیاهو را کوتاه کرد

یک تحلیلگر ارشد منطقه‌ای می‌گوید: وضعیت منطقه به شکل دردناکی خلاف میل آمریکا و رژیم صهیونیستی پیش می‌رود.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *