صفحه اصلی / ویژه‌‏ها / مقالات / گزارشی از روابط رو به رشد باکو و تل‌آویو
daafd8b2d8a7d8b1d8b4db8c d8a7d8b2 d8b1d988d8a7d8a8d8b7 d8b1d988 d8a8d987 d8b1d8b4d8af d8a8d8a7daa9d988 d988 d8aad984e2808cd8a2d988db8c 5cd6d74fa3971 - گزارشی از روابط رو به رشد باکو و تل‌آویو

[types field='headline-r']

گزارشی از روابط رو به رشد باکو و تل‌آویو

به گزارش خبرگزاری جاثیه، بر اساس مقاله‌ای که روزنامه رژیم غاصب اسرائیل امروز منتشر کرده است، افرایم عنبار رئیس مرکز مطالعات استراتژیک و امنیت قدس تصریح کرد شکست سرنوشت طرح معامله قرن خواهد بود و این شکست، فرصتی برای رژیم غاصب اسرائیل خواهد بود که تا در مسیر مدیریت نزاع با طرف فلسطینی حرکت کند.

عنبار اظهار داشت بیانیه جارید کوشنر داماد و مشاور رئیس جمهوری آمریکا مبنی بر  اینکه طرح صلح معامله قرن در ابتدای ماه ژوئن منتشر خواهد شد، این سئوال را مطرح می‌کند که آیا ترامپ می تواند منازعه فلسطینی رژیم غاصب اسرائیلی را حل کند؟

بیشتر بخوانید:

یک قدم تا رونمایی از «معامله قرن»

وی افزود جزئیات این طرح همچنان سری باقی مانده است، ولی به نظر می‌رسد این جزئیات مربوط به مسائل اساسی همچون مرزها، قدس و آوارگان باشد،  دولت ترامپ مشوق‌های اقتصادی به فلسطینیان پیشنهاد خواهد داد تا طرح معامله قرن را بپذیرند.

این پژوهشگر صهیونیست خاطر نشان کرد بدون شک دولت آتی رژیم غاصب اسرائیل طرح معامله قرن را با واشنگتن بررسی خواهد کرد، حتی اگر نسبت به رویکرد و  اشتیاق آمریکا برای آوردن صلح به منطقه ما ملاحظاتی داشته باشد، بنیامین نتانیاهو نخست وزیر رژیم غاصب اسرائیل که در گذشته با طرح دولت باراک اوباما رئیس جمهوری قبلی آمریکا موافقت کرده بود به وعده و استقبال و مژده واشنگتن چنگ خواهد زد.

وی احتمال داد که رهبران فلسطینی که کانال‌های متعدد گفت‌وگو با واشنگتن را قطع کرده ‌اند، با طرح معامله قرن مخالفت کنند، تصور اینکه پیشنهادهای ترامپ سخاوتمندانه‌تر از امتیازهای بزرگی باشد که قبلا بر روی میز ایهود باراک یا ایهود اولمرت قرار گرفته بود و طرف فلسطینی آنها را رد کرده بود، دشوار است.

عنبار اظهار داشت امتیازهایی که رژیم غاصب اسرائیل ممکن بود در گذشته بدهد، امروز بسیار خطرناک قلمداد می‌شود به یک دلیل ساده و آن دلیل این است که بیشتر رژیم غاصب اسرائیلی‌ها، فلسطینیان را همسایگانی که بتوان در کنار آنها در صلح زندگی کرد، نمی‌ دانند.

این پژوهشگر صهیونیست ابراز عقیده کرد طرح معامله قرن هرگز موفق به پایان نزاع و  درگیری نخواهد شد و به دیگر طرح‌ها و ابتکارعمل‌های آمریکایی خواهد پیوست که در گذشته مطرح شد، اما بی نتیجه بود و شکست خورد.

وی افزود دولت ترامپ به چارچوب‌های دیپلماسی قابل قبول و سالم در زمینه سیاسی پایبند نیست و احتمال می‌رود که این مسئله سبب شکست طرح معامله قرن شود و مردان وی در پیش گرفتن  ایده دیگر را تشویق کنند به همین سبب رژیم غاصب اسرائیل باید به واشنگتن توضیح دهد که تلاش برای ایجاد دو دولت در حال حاضر عملی نیست و هرگز ثبات را تضمین نخواهد کرد.

در سایه نبود امکان پایان نزاع و با درک  این نکته که  تلاش‌ها برای پایان آن تنها سبب سرخوردگی و زیان می‌شود، باید برای هدف ضعیف‌تر اما مفیدتر تلاش شود و آن تضعیف و کاهش رنج دو طرف در نزاع پیاپی و غیر قابل حل  است.

این تحلیلگر صهیونیست آورده است باید از این حقیقت که مسئله فلسطین دیگر در مرکز توجه جهانی قرار ندارد، بهره‌برداری کرد.

وی خاطر نشان کرد شکست طرح معامله قرن فرصتی برای رژیم غاصب اسرائیل است تا چشمان مقامات آمریکایی را به واقعیت پیچیده‌ای در منطقه ما باز کند و آنها را وادار کند از مدیریت نزاع حمایت کنند.

هشدار دیپلمات صهیونیست درباره تنش با لبنان

یک دیپلمات سابق رژیم صهیونیستی هشدار داده است لبنان و رژیم غاصب اسرائیل در برابر مجموعه‌ای از مشکلات حل نشده میان خود در دریا و زمین روبرو هستند، آنها در آستانه نزاع و درگیری جدیدی قرار دارند که نشانه‌ها نمایان شده است که اولین آنها،اختلاف درباره مرزهای دریایی و دومین درباره مرزهای زمینی است.

اسحاق لیفانون سفیر سابق رژیم صهیونیستی در مصر در مقاله‌ای در روزنامه رژیم غاصب اسرائیل امروز آورده است پس از آنکه سازمان ملل متحد، مرزها میان رژیم غاصب اسرائیل(مناطق اشغالی) و لبنان را در پی عقب نشینی رژیم غاصب اسرائیل در لبنان در تابستان ۲۰۰۰(به لطف مجاهدت‌ها و مقاومت رزمندگان حزب الله) ترسیم کرد، لبنانی‌ها بلافاصله اعلام کردند که ۱۳ نقطه در طول مرزها از «راس الناقوره» تا «جبل الشیخ» همچنان تحت سیطره رژیم غاصب اسرائیل قرار دارد، با وجودی که همه این مناطق، کاملا لبنانی است و باید بازپس گرفته شده و به آغوش لبنان بازگردد.

لیفانون که پژوهشگر مرکز هرتزیلیا است، می افزاید رژیم غاصب اسرائیل با خواسته های لبنان موافقت نکرد و شروع به احداث دیوار امنیتی در طول مرزهایی کرد که سازمان ملل به رسمیت شناخته است که معنایش این است که بحران مرزی زمینی همچنان میان رژیم غاصب اسرائیل و لبنان پابرجاست.

وی افزود در خصوص مرزهای دریایی، بحران آبی حول ۸۶۰ کیلومتر در قلب دریای مدیترانه در نزدیکی مرزهای مشترک لبنان و رژیم غاصب اسرائیل(مناطق اشغالی) جریان دارد که میادین گازی بزرگی در آن قرار دارد و لبنان می‌گوید مالکیت کامل این میادین متعلق به این کشور است، در حالی که رژیم غاصب اسرائیل با آن مخالفت می‌کند، دو طرف خواستار کمک ایالات متحده برای حل این بحران شده‌اند به طوری که چهار فرستاده دولت آمریکا وارد بیروت شدند و راهکارهایی را به دولت لبنان پیشنهاد کردند که دولت لبنان به طور کامل آن را رد کرد.

این دیپلمات سابق صهیونیست فاش کرد سفر اخیر مایک پامپئو وزیر خارجه آمریکا به لبنان شاهد ارائه پیشنهاد و راهکاری بود که طولی نکشید اختلافات را در داخل لبنان به وجود آورد، این در حالی است که رژیم غاصب اسرائیل تا امروز با افشای جزئیات مذاکرات خود با پامپئو مخالفت می‌کند.

لیفانون افزود راه حلی که وزیر خارجه آمریکا پیشنهاد کرده است مبتنی بر جدایی میان دو پرونده دریایی و زمینی است که ممکن است حل آن را تسهیل کند، به طوری که ابتدا بحران مرزهای زمینی را مطرح کرده است تا فورا حل شود، در حالی که بحران مرزهای دریایی به مذاکرات مفصل‌تر موکول شده است، این در حالی است که تیم‌های فنی به فعالیت خود ادامه می‌دهند و فعالیت شرکت‌های بین  المللی در استخراج گاز از میادین دریایی ادامه دارد.

وی افزود پیشنهاد آمریکا، سبب بروز تنش میان سعدالحریری نخست وزیر لبنان که حامی ایده جدایی میان دو پرونده دریایی و زمینی است و میان نبیه بری رئیس پارلمان لبنان به وجود آورده است، رئیس پارلمان لبنان از حمایت حزب الله برخوردار است.

لیفانون اظهار داشت حریری موضع خود را با بیان این نکته توجیه می کند که اقتصاد لبنان با بحران دشواری دست و پنجه نرم می کند و درآمدهای گاز برای بهبود وضعیت مالی دولت کفایت می‌کندف ولی حزب الله می ترسد که حل مشکل مرزهای زمینی دیگر توجیهی برای اینکه رژیم غاصب اسرائیل را به اشغال بخش‌هایی از خاک لبنان متهم کند، برایش باقی نمی گذارد و علامت‌های سئوال را درباره مشروعیت حمل سلاح توسط خود قرار می‌دهد که ممکن است سبب آغاز گفت‌وگوی داخلی در لبنان درباره نیاز به خلع سلاح آن شود.

سفیر سابق رژیم صهیونیستی در مصر در پایان می‌گوید ایالات متحده آمریکا خواستار جدایی دو پرونده زمینی و دریایی از یکدیگر است تا بتواند گاز قطر را از طریق رژیم غاصب اسرائیل(مناطق اشغالی) و قبرس به اروپا منتقل کند بدون  اینکه با تهدید حزب الله روبرو شود، به همین سبب آمریکا برای ضربه زدن به جایگاه اقتصادی روسیه تلاش می‌کند، زیرا روسیه تامین کننده اصلی نیازهای گاز اروپاست و ممکن است این مسائل در سفر اخیر پامپئو به رژیم غاصب اسرائیل(مناطق اشغالی) به منظور کاهش فرصت های  تنش میان تل آویو و بیروت مطرح شده باشد.

گزارشی از روابط سیاسی، تجاری و امنیتی جمهوری آذربایجان و رژیم صهیونیستی

دیوید پرز تحلیلگر در روزنامه نوشت آذربایجان به رژیم غاصب اسرائیل اینگونه نگاه می کند که یک قدرت بزرگ در منطقه خاورمیانه است ما ملاحظه کردیم که علی حسن‌اف معاون رئیس جمهور به دقت وبه طور گسترده روند انتخابات پارلمانی اخیر رژیم غاصب اسرائیل را دنبال می کرد.

حسن‌اف در گزارشی از پایتخت آذربایجان آورد آذری‌ها خیلی از اینکه بنیامین نتانیاهو نخست وزیر رژیم غاصب اسرائیل کرسی های زیادی را در کنست به دست آورد، خوشحال هستند، ما به تمایل رژیم غاصب اسرائیلی‌ها احترام می گذاریم و حتی پس از آنکه نتانیاهو را مجددا پس از ۱۰ سال حکومت انتخاب کردند، به این معناست که وی رهبری خوبی برای آنهاست.

وی به این نکته اشاره کرد که نتانیاهو مورد احترام گسترده تصمیم گیرندگان و نهادهای تصمیم گیرنده در جمهوری آذربایجان است، او مهمترین و بزرگترین رهبر رژیم غاصب اسرائیلی است که در سال ۱۹۹۷ به باکو سفر و با پدر رئیس جمهور کنونی دیدار کرد، تمام این تحولات که در روابط باکو و تل آویو رخ داده، پس از این سفر تاریخی رخ داده است.

ما به نتانیاهو احترام می‌گذاریم، همانطور که او به ما احترام گذاشته است، به همین سبب برای تقویت روابط شجاعانه در تمام زمینه‌ها و در تمام سطوح تلاش می‌کنیم، اما در ارتباط با رژیم غاصب اسرائیل باید بگویم که رژیم غاصب اسرائیل به امتیازهای فراوانی در نتیجه این روابط دوجانبه دست می‌یابد که شاید مهمترین آن، دستیابی به سوخت از آذربایجان و استفاده سیستم حمل و نقل رژیم غاصب اسرائیل از آن است.

وی افزود حکمت حاجب مشاور امور بین الملل علی‌اف رئیس جمهوری آذربایجان که به راحتی به انگلیسی حرف می‌زند، در گفت‌وگو با روزنامه رژیم غاصب اسرائیلی از جایگاه منحصر به فرد کشورش در هزاره سوم و اهمیت روابط کشورش با رژیم غاصب اسرائیل سخن گفته است.

حاجب اظهار داشت ما از زمان تشکیل کشورمان در سال ۱۹۹۲ روابط متمایز و منحصر به فردی با رژیم غاصب اسرائیل داشته‌ایم، رژیم غاصب اسرائیل از نخستین دولت هایی بود که جمهوری آذربایجان را به عنوان یک کشور آزاد و مستقل به رسمیت شناخت و ما امروز یک مجموعه از روابط در سطح فرهنگی، اقتصادی، نظامی، تجاری داریم و پروازهای مستقیم میان دو پایتخت برقرار است که همه این موارد نشان می دهد که ما در برابر روابط باثبات و منحصر به فردی قرار داریم، ما شرکت های تجاری محلی را برای همکاری و عقد قرارداد با همتایان رژیم غاصب اسرائیلی‌شان و همچنین آوردن فناوری پیشرفته رژیم غاصب اسرائیلی به اینجا تشویق می کنیم.

وی فاش کرد در آینده نزدیک، رستوران گوشت حلال بر اساس شریعت یهود در باکو افتتاح خواهد شد که بر عمق روابط گردشگری میان دو طرف و رسیدن آن به سطوح بسیار پیشرفته تاکید می‌کند.

حاجب روابط رژیم صهیونیستی و جمهوری آذربایجان را به قصه‌های عشقی میان عشاق تشبیه کرد و گفت این جمهوری کوچک که در احاطه منافع کشورهای بزرگی در اطراف خود قرار دارد و هر ناظری که به جمهوری آذربایجان در نقشه جهان نگاه می‌کند، آن را همچون گنجشگی می‌بیند که از شرق به غرب پرواز می‌کند و در صورتی که بالی از آن کنده شود، قادر به پرواز نخواهد بود.

وی تاکید کرد ما در روابط خارجی خود از جمله با رژیم غاصب اسرائیل بر اساس این فرضیه «یا» با رژیم غاصب اسرائیل یا دیگران استفاده نمی کنیم، بلکه می‌گوییم، بله و بله، ما روابط خود را با تمام کشورها حتی کشورهایی که منافعشان با ما اختلاف دارد، مدیریت می‌کنیم.

تحرکات نتانیاهو برای تشکیل دولت جدید رژیم صهیونیستی

رسانه‌های رژیم صهیونیستی گزارش  داده بودند که بنیامین نتانیاهو نخست وزیر رژیم صهیونیستی از امروز یکشنبه کار تشکیل کابینه جدید خود را آغاز می‌کند. با وجودی که ائتلاف آتی برای نتانیاهو به ائتلاف سابق وی متکی است و این برداشت را می‌دهد که ماموریت تشکیل دولت برای وی آسان خواهد بود، ولی در عین حال وی با موانعی روبرو می‌شود که مهمترین آن، خواسته های برخی اعضای حزب لیکود است که بر اساس نتایج انتخاباتی‌شان در داخل دولت آینده سهم می‌خواهند و این معنایش واگذاری پست‌های وزارتی به وزیران جدید خواهد بود.

بر اساس آنچه روزنامه کالکالیست نوشته است نتانیاهو به سمت تعدیل قانون تشکیل دولت حرکت خواهد کرد و تعداد وزیران را از ۱۸ وزیر به ۲۶ وزیر افزایش خواهد داد،

به نوشته این روزنامه، وی همچنین وزارتخانه‌های کوچک مانند وزارت اطلاعات را از وزارتخانه‌های بزرگ جدا خواهد کرد. کنست(پارلمان) آینده ماموریت خود را از سه شنبه سی‌ام آوریل(۱۰ اردیبهشت) آغاز می‌کند، مهلت تشکیل دولت پایان ماه می است که البته پس از آن تا چهارده روز دیگر تمدید می‌شود . تعداد اعضای  ائتلاف دولتی، ۶۵ نفر  است و انتظار نمی رود روند تشکیل دولت با مشکلاتی در داخل پارلمان روبرو شود.

با این وجود، افزایش تعداد وزارتخانه‌ها هرگز به حل بحران وزارتخانه‌های اصلی به ویژه وزارتخانه‌های امنیت، آموزش، قضایی و وزارت خارجه کمک نخواهد کرد به ویژه با توجه به اینکه اتحاد احزاب راستگرا بر کرسی‌های قضایی و آموزش پافشاری می‌کند با توجه به اینکه حزب موسوم به خانه یهود که در دوره قبلی دو کرسی وزارتی را دریافت کرده بود، امروز بخشی از این ائتلاف(احزاب راستگرا) است و بتسلئیل سموتریتش نامزد دوم این فهرست اعلام کرده بود قانونی را پیشنهاد خواهد داد که به اعضای کنیست در برابر تحقیقات کیفری مصونیت خواهد داد.

این رسانه آورده است شماری از وزیران لیکود از این می ترسند که نتانیاهو وزارتخانه‌های کلیدی و بزرگ را به شرکای دولتی خود واگذار کند، در حال حاضر خواسته‌های آنها بر این مسائل مبتنی است: یسرائیل کاتس خواستار وزارت خارجه است، میری رگیو یا یوآف گالانت برای تصدی وزارت امنیت داخلی، گیلا گملئیل برای وزارت آموزش، گلعاد اردان برای وزارت ارتباطات و تعیین پنج وزیر جدید که مهمترین آن نیر برکات و گدعون ساعر و عمیر اوحانا خواهند بود. این رسانه احتمال داد که وزارت امنیت به آویگدور لیبرمن وزیر حزب موسوم به رژیم غاصب اسرائیل خانه ما واگذار شود، در حالی که وزارت داخلی همچنان در اختیار حزب شاس باقی خواهد ماند.

همچنین مشاهده کنید

dbb1dbb5dbb0 d987d8b2d8a7d8b1 d981d8b1d988d986d8af d985d988d8b4daa9 d8add8b2d8a8e2808cd8a7d984d984d987 d8b2d8a8d8a7d986 d8afd8b1d8a7 5d06d76a6e126 300x165 - ۱۵۰ هزار فروند موشک حزب‌الله زبان دراز نتانیاهو را کوتاه کرد

۱۵۰ هزار فروند موشک حزب‌الله زبان دراز نتانیاهو را کوتاه کرد

یک تحلیلگر ارشد منطقه‌ای می‌گوید: وضعیت منطقه به شکل دردناکی خلاف میل آمریکا و رژیم صهیونیستی پیش می‌رود.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *