صفحه اصلی / ویژه‌‏ها / مقالات / ادعای صهیونیست‌ها مبنی بر واقعه هولوکاست در جنگ جهانی دوم چیست؟
holocaust - jathiya

[types field='headline-r']

ادعای صهیونیست‌ها مبنی بر واقعه هولوکاست در جنگ جهانی دوم چیست؟

تاریخ معاصر جهان به ویژه قرن بیستم میلادی به دلیل ظهور قدرت‌های جهانی پس از جنگ اول و دوم جهانی و کشمکش این قدرت‌ها با یکدیگر نسبت به قرون گذشته از تحریفات بیشتری برخوردار شده است. بسیاری از وقایع و رویدادها نیز در این دوره به دلیل سلطه قدرتمندان جهانی مسکوت گذارده یا نادیده گرفته شده و یا این که بزرگ نمایی شده است. به ویژه در دوران جنگ جهانی دوم که به عنوان یکی از تلخ‌ترین و تاریک‌ترین دوره‌ها و تاریخ بشریت به ثبت رسیده است. پس از جنگ در خصوص وقایع و رویدادهای مربوط به جنگ به ویژه کشتارهایی که در نقاط مختلف صورت گرفته ابهامات و سؤالات زیاد وجود دارد. بعضی از این رویدادها و مسائل به صورت غیر معقولانه و عجیب در سطحی گسترده تبلیغ و بعضی نیز تعمداً نادیده گرفته و بر روی آنها سرپوش گذاشته شد.
این جنگ باعث کشته شدن حدود ۶۲ میلیون انسان بی گناه توسط کشورهای درگیر جنگ همچون آلمان، آمریکا، انگلیس، فرانسه، ایتالیا، شوروی و دیگر گشورهای اروپایی شد. همچنین باعث بی خانمانی بسیاری از اقوام و ملل دنیا از جمله اتباع آلمان، لهستان، روسیه، فرانسه، رومانی و نیز مسلمانان به ویژه کولی‌ها شد. اما هیجکدام از این اقوام و ملت‌ها نتوانستند اعاده حق کنند و یا بازماندگان کشته شدگان آنها غرامت دریافت کنند. این در حالی بود که یهودی‌ها با تکیه بر شعارهای سامی ستیزی قبل از جنگ نازیها، پس از پایان جنگ توانستند بیشترین بهره برداری را از آن خود کنند و حتی بخشی از اروپا را تحت تأثیر خود قرار دهند.

holocaust - jathiya - خبرگزاری جاثیه
یکی از مسائل مطرح شده که بخشی از شئون سیاسی، اجتماعی و اقتصادی جوامع اروپایی و آمریکایی را از همان واپسین روز پایان جنگ تحت تأثیر قرار داد ادعای کشتار یهودیان و یا یهودی سوزی در طول سال‌های ۱۹۳۹تا ۱۹۴۵ توسط نازی هاست. اگر چه واحد کشتر سیار نازی‌ها در حرکت خود به سوی لهستان، بالکان و شوروی (سابق) علاوه بر یهودیان، اقدام به قتل کولی‌ها، کمونیست‌ها، رهبران سیاسی و اندیشمندان، معلولان جسمی و عقب مانده‌های ذهنی و قشرهای دیگری از غیرنظامیان کرد. اما استفاده گسترده صهیونیست‌ها، آمریکا و حتی برخی کشورهای اروپایی از واژه هولوکاست در سال‌های پس از جنگ باعث شد تا این واژه در اذهان و افکار عمومی جهان به ویژه غرب، بیش از هر چیز تداعی کننده نسل کشی یهودیان توسط نازی‌ها در جنگ جهانی دوم باشد. از این رو بیش از شصت سال است که واژه هولوکاست به عمد وارد فرهنگ و قاموس سیاسی جهان شده است.
آن چه که در تبلیغات و رسانه‌های جمعی غرب به ویژه در رسانه‌های صهیونیستی بر روی آن در رابطه با واژه هولوکاست تبلیغ شده مسأله‌ای است به نام “کوره‌های آدم‌سوزی” و “اتاق‌های گاز” هیتلری که به کشتارگاه چندین میلیون یا صدها هزار یهودی معروف شده است. به ادعای صهیونیست‌ها، نازی ها شش میلیون یهودی را در اتاق‌های گاز خفه می‌کردند و سپس آنها را در کوره‌های آدم سوزی می‌سوزاندند. این ادعا و اسطوره سازی، در منابع صهیونیستی که وابسته به آژانس یهود است به وضوح دیده می‌شود. به ویژه پس از این که در اواخر جنگ جهانی دوم صحنه‌های دلخراش بعضی از اردوگاه‌های اسراء و اجساد روی هم انباشته شده که از بیماری تیفوس جان داده بودند، زمزمه‌های کوره‌های آدم سوزی را افزایش داد و صهیونیست‌ها با ابزار تبلیغاتی خود به طور گسترده روی این مسأله سرمایه‌گذاری کردند. اما آیا این ادعا واقعیت داشت یا حقیقت امر چیز دیگری بود؟
صهیونیست‌ها با به تصویر کشیدن اتاق‌های گاز و کوره‌های آدم سوزی این نکته را به جهانیان القا کردند که ستم‌های بسیاری بر این قوم رفته و وجدان جهانیان باید برای جبران گناه و ظلمی که بر یهودیان اعمال کرده بیدار شود و خدمتی رابه این مردم نماید. از این پس، این قوم ـ به اصطلاح برگزیده ـ خداوند، دیگر در هیچ برهه از تاریخ مورد ظلم دیگران واقع نشود.
برای این منظور غرب به سرکردگی انگلیس و آمریکا دست به کار شد و نطفه فساد و غارت زمین را در فلسطین مظلوم کاشت و ملت فلسطین را در خاورمیانه طی حکمی محکوم کرد تا تاوان گناهی مشکوک را به اصطلاح اروپائیان عامل ارتکاب آن بودند بپردازند. لذا امروز ما در سرزمین فلسطین شاهد هستیم که این قوم به اصطلاح برگزیده و ستمدیده آن چه که مدعی هستند در طول تاریخ بر سر آنها آمده بر ملت فلسطین اعمال می‌کنند. این امر میسر نگشته مگر این که غرب خود را محکوم و مدیون به گناهی می‌داند که باید ملتی دیگر در نقطه‌ای دیگر از جهان تاوان آن را جبران کند.
هولوکاست امروزه ابعاد پیچیده‌‌ای دارد ماجرایی که شاید بتوان آن را به تعبیر تجدید نظرطلبان تاریخی، پدیده سراسر اغراق و بزرگ نمایی شده و قطعنامه وجدان آزرده اروپایی‌ها برای تسلیم کردن سرزمین ملت فلسطین به ملتی که گمان می‌کنند بر آنها ستم کرده‌اند، به شمار آورد.
بدین لحاظ و این نوشتار درصددآن است تصویر روشنی از واقعیت موجود این موضوع به خوانندگان ارائه دهد .
تعریف:
هولوکاست از دو واژه یونانی holos به معنای تمام یا همه و kalein به معنای سوزاندن ترکیب یافته است. در بعضی متون به واژه kalein از واژه Kaustos به معنی سوزاندن و نابود کردن استفاده شده است. در کتاب فرهنگ یهود نیز از هولوکاست به معنای “سوزاندن با آتش که به طور کامل از میان برود ” تعریف شده است. این واژه روی هم رفته به معنی همه سوزی است و در اصطلاح از آن به قربانی و یا قربانی بزرگ یاد می‌شود. با توجه به تعریف فوق‌الذکر می‌توان گفت که «هولوکاست، در لغت به معنی قربانی، قربانی بزرگ، با آتش سوزاندن و به معبود رسیدن می‌باشد» معادل این واژه در زبان عبری کلاسیک اولم کالیل و در عبری مدرن شوآه است. در زمان تشکیل رژیم صهیونیستی در سال ۱۹۴۸ که بن گورین اعلامیه ـ به اصطلاح‌ ـ استقلال اسرائیل را قرائت کرد در نسخه عبری به جای واژه “هولوکاست ” از کلمه “شوآه ” استفاده شده بود. این واژه یک کلمه عبری به معنای فاجعه است و کاربرد آن مورد علاقه کسانی بوده که بر منحصر بودن قتل عام یهودیان تأکید دارند. رژیم صهیونیستی بعدها در تقویم عبری، روزی را به همین نام برای یادبود به اصطلاح کشتار دسته جمعی یهودیان اختصاص داد.
پیشینه:
ماجرای هولوکاست یا اسطوره کشتار یهودیان به ویژه “اتاق‌های گاز ” اولین بار در سال ۱۹۴۲ در برخی محافل صهیونیستی آمریکا توسط فردی به نام “الی ویزل “مطرح شد. البته در طی جنگ کسی بدان اعتنا نکرد. اما در اواخر جنگ وقتی متفقین صحنه‌های دلخراش بعضی از اردوگاه‌ها و اجساد روی هم انباشته اسیرانی ـ که به علت بیماری تیفوس یا گرسنگی جان داده بودند ـ را دیدند، زمزمه‌های “اتاق‌های گاز ” مجدداً از سر گرفته شد. یک سال پیش از پایان جنگ نیز (۱۹۴۴) حقوقدانان لهستانی رافائل لمکین واژه‌ی “نسل‌کشی ” را به کار برد. در پی آن نیز واژه “یهودکشی ” از سوی آرنومایر مورخ پیشنهاد شد. «در سال‌های پس از جنگ جهانی دوم تا اواخر دهه ۱۹۶۰، فقط چند کتاب و فیلم درباره این رخداد تهیه شد.
این وضعیت تا سال ۱۹۷۶ ادامه داشت اما «همه چیز با جنگ اعراب و اسرائیل در ژوئن ۱۹۶۷ م تغییر یافت. همه گزارش‌ها بیانگر آن بود که درست پس از این درگیری، یهودی سوزی در زندگی یهودیان آمریکا جایگاه پایدار خود را پیدا کرد. توضیح پذیرفته شده برای چنین دگرگونی آشکار، این است که انزوای بیش از اندازه و آسیب پذیری اسرائیل در جنگ ژوئن، خاطرات ویرانگری نازیسم را از نو در اذهان زنده کرد»
رژیم صهیونیستی در جنگ ۱۹۶۷، اسرائیل به سرعت نشان داد که آسیب پذیری‌اش بسیار کمتر از دوران کشمکش برای تأسیس اسرائیل است. رهبران آمریکا نیز از پیش می‌دانستند که اسرائیل در جنگ خود با دولت های عربی به آسانی چیره می‌شود. همین که اسرائیل همسایگان عرب خود را فقط در چند روز به طور کامل شکست داد، این واقعیت نمود آشکاری یافت. ناویک در این باره می‌نویسد:
«شگفت انگیز است که تا پیش از جنگ و در فراخوانی همگانی یهودیان آمریکایی به پشتیبانی از اسرائیل فقط چند ارجاع آشکار به یهودی سوزی شده بود.»
نورمن فینکلشتاین نیز می‌گوید:
«صنعت یهودی ستیزی (هولوکاست) درست پس از نمایش فراگیر استیلا و قدرت نظامی اسرائیل به وجود آمد و در میان جشن و سرور پیروزمندانه اسرائیلی ها شکوفا شد.
[اما] ناکامی های تکان دهنده و آغازین اسرائیل، شمار زیاد کشته‌ها و مجروحان آن در جنگ اکتبر ۱۹۷۳ با اعراب و انزوای روزافزون بین المللی پس از این تاریخ (بر پایه گزارش‌های رایج)، هراس یهودیان آمریکایی را از آسیب پذیری اسرائیل دامن زد. بنابراین، خاطره یهودی سوزی کانون توجه شد.»
ناویک نیز در این باره می نویسد:
«در میان یهودیان آمریکایی … وجود یک اسرائیل شکننده و منزوی، نمود ترسناکی داشت و به آن چه سی‌سال پیش‌تر بر سر یهودیان اروپا آمد، شبیه بود … از این رو، صحبت از یهودی سوزی در آمریکا فزونی گرفت و حتی به طور روزافزون حالت بنیادگرایی پیدا کرد.»
در اثر این وضعیت، اسرائیل به لبه پرتگاه نزدیک تر شد و در جنگ ۱۹۷۳ یقیناً کشته ها و زخمی‌های بیشتری را نسبت به سال ۱۹۴۸ پذیرا شد.»
«در حقیقت، صنعت یهودی سوزی به علت عقب نشینی غیره منتظره اسرائیل در جنگ اکتبر ۱۹۷۳ که به دنبال آن حالت بی‌گناهی به خود گرفت و خاطرات راهکار نهایی نازیسم را برانگیخت، کانون توجه همگان نشد. دلیل واقعی روی کار آمدن صنعت یهودی سوزی، نمایش چشمگیر قدرت نظامی انورسادات، رئیس جمهور وقت مصر، در جنگ اکتبر بود. در پی این رخداد، ایالات متحده و سیاست‌گذاران برجسته اسرائیلی قانع شدند که توافق دیپلماتیک با مصر، از جمله بازگرداندن سرزمین‌های اشغال شده در ۱۹۶۷ به آن کشور، امری گریز ناپذیر است. به منظور بالا بردن قدرت نفوذ اسرائیل در مذاکرات، میزان تولیدات صنعت یهودی سوزی افزایش یافت. نکته مهم این است که اسرائیل پس از جنگ ۱۹۷۳، از ایالات متحده جدا نشد و این پیشرفت‌ها در چارچوب پیمان ایالات متحده با اسرائیل رخ داد. از این رو، در ایمنی کامل باقی ماند.»هولوکاست - خبرگزاری جاثیه
پس از این رویکرد جدید، صدها کتاب به رشته تحریر درآمد و صدها فیلم و تئاتر و سریال ساخته شد و به زبانهای مختلف ترجمه و در ممالک مختلف دنیا، به ویژه جهان غرب به نمایش درآمد و به عنوان یک رویداد تاریخی و واقعیت غیر قابل انکار به افکار عمومی القاء شد. در محافل دانشگاهی و دیگر مراکز آموزشی در جهان نیز به صورت یک رخداد تاریخی غیرقابل تشکیک مورد آموزش قرار گرفت. زیرا از دیدگاه پژوهشی، کیفیت چند فیلم جدید ساخته شده درباره کشتار جمعی یهودیان به دست حزب نازی آلمان هیتلری، کاملاً تأثیرگذار بوده است.
پس از ساخت و تولید سریال و فیلمهای سینمایی در خصوص ماجرای هولوکاست فیلمها و سریالهای ساخته شده در جهان غرب بدون هیچ تفسیر، توضیح و یا ملاحظه‌ای، ترجمه و برای اقشار مختلف در کشورهای جهان به نمایش گذاشته می‌شود.

این ادعا و اسطوره‌سازی صهیونیسم چنان به وسیله کتاب، نشریه، فیلم و سریال تلویزیونی به افکار عمومی جهان القاء شد که حتی امروزه در برخی کشورها و محافل، هر جنایتی با آن مقایسه می‌شود. حتی برخی مورخان و پژوهشگران تأثیر این اسطوره سازی صهیونیسم در تشکیل رژیم صهیونیستی در فلسطین را غیر قابل انکار می‌دانند. «شماری از مورخان و محققان بر این عقیده هستند که اگر ماشین تبلیغاتی صهیونیسم چنین سوژه‌ای را در دست نمی‌داشت، نه تنها در راستای استراتژی خویش شکست فاحشی را متحمل می‌شد که شاید امروز پدیده‌ای به نام “رژیم اسرائیل” در عرصه‌های سیاست، جغرافیا و تاریخ خودنمایی نمی‌کرد و مشکلی به نام “اشغال فلسطین” با تمامی ابعاد بغرنج آن در جهان امروز وجود نمی‌داشت.

دسترسی به اطلاعات بیشتر : سایت معارف فلسطین

همچنین مشاهده کنید

d8a7d986d8b5d8a7d8b1d8a7d984d984d987 d8acd986daaf d8a8d8b2d8b1daaf d8afd8b1 d8afd8a7d8aed984 d8b9d8b1d8a8d8b3d8aad8a7d986 d8af 5d05885a4f406 300x165 - انصارالله: «جنگ بزرگ» در داخل عربستان در راه است

انصارالله: «جنگ بزرگ» در داخل عربستان در راه است

عضو دفتر سیاسی جنبش انصارالله با بیان اینکه «موعد جنگ بزرگ نزدیک است» گفت که این درگیری در داخل خاک دشمن سعودی انجام خواهد شد.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *