صفحه اصلی / ویژه‌‏ها / مقالات / اعلامیه بالفور چیست ؟
Balfour_portrait_and_declaration_jathiya

اعلامیه بالفور چیست ؟

در ماههای دشوار جنگ جهانی اول، حکومت انگلیس از پیروزی‌های صهیونیست‌های آلمان در رسیدن به وعده پادشاه، از این که این وعده منجر به تغییر موضع یهودیان به سمت دول محور (متحدین) و از دست رفتن فرصت برای انگلیس شود، دچار وحشت شد. کسانی همچون مارک سایکس (نماینده انگلیس) بر این نظر بودند که تخصیص فلسطین به یهود، تحت حمایت انگلیس باشد. این کار برای اهداف فرانسه ـ که فلسطین را جزئی از سوریه می‌دانست ـ محدودیت ایجاد می‌کرد. بر همه اینها، تمایلات ضد سامی نیز به چشم می‌خورد که خواستار اجرای روش اصلاح شده‌ای برای رهایی از مسأله یهودیان بودند.

another palestine map no israel - اعلامیه بالفور چیست ؟
عده‌ای نیز، به ویژه یهودیان لیبرالی که در مجتمع‌های مسکونی ویژه‌ای زندگی می‌کردند، مخالف پیمان سایکس‌ـ پیکو بودند. آنان اعتقاد داشتند پیمان مذکور نشانه مخالفت با فلسطین است، و بر غربت یهود و پراکندگی یا وابستگی آن به موطن و محل اقامت خویش دلالت دارد. نظریاتی هم موافق و طرفدار حقوق و سرنوشت ساکنان اصلی فلسطین ابراز می شد.
این دو گانگی‌ها در مواضع اجلاس یهودیان انگلیس و اتحاد انگلیسی ـ یهودی، به رهبری لوسیان ولف و کلود مونته فیوره منعکس شد. مخالفت‌های داخل شورای وزرای انگلیس را وزیر یهودی، ادوین مونتاگو رهبری می‌کرد. به این ترتیب گفت‌و‌گوها و مناقشه‌های حادی درباره ملیت و نژاد یهود، و وابستگی و ارتباطشان به فلسطین یا محل اقامتشان جریان داشت.
نماینده طرف یهودی در این گفت‌و‌گوها حیم وایزمن و ناهوم سوکولو بودند. اختلافات در نهایت به آن جا رسید که هم پیمانان در مظان این تهمت قرار گرفتند که آنها یهود غیرانگلیسی هستند.
نتیجه مذاکراتی که داخل اجلاس نمایندگان یهودی انگلیسی صورت گرفت، منجر به محدود شدن حق رأی طرف یهودی در تاریخ هفدهم ژوئن ۱۹۱۷ شد. حتی در میان یهودیان انگلیس چند دستگی ایجاد کرد. علاوه بر این، سیاستمداران انگلیس کسانی بودند که اعتقاد داشتند قرارداد بالفور، پیامدهای مالی، اداری و نظامی برای انگلیس دارد، و باعث بی نیازی صهیونیسم از انگلیس می‌شود. لکن اعتبارات گوناگون سیاسی و نظامی، صهیونیسم را در همه صحنه‌ها برتری خواهد داد.
وایزمن، رئیس جنبش صهیونیسم، فعالیت خستگی ناپذیری برای همسو کردن مواضع انگلیس با دیدگاه‌های صهیونیستی انجام داد. بعد از تبلور این اندیشه، حکومت انگلیس پیش نویس مستندی را در ژوئن ۱۹۱۷‌م آماده کرد، و در آن دیدگاه‌های وزیر خارجه‌اش، لرد بالفور و تجربیات قدیمی او را درباره مسائل گذشته و نیز مهاجرین یهودی منعکس، و بر مفهوم احداث پناهگاه برای ستم دیدگان آنها را تأکید کرد. اما طرف صهیونیستی با این دیدگاه مخالفت کرد. اندیشه طرفین براساس تفکر وطن ملی یهود که اولین بار در برنامه‌های کنفرانس صهیونست‌ها در شهر بازل سوئیس آمده بود، شکل گرفت، که در نهایت منجر به صدور اعلامیه‌ای به شرح زیر از جانب لرد بالفور در جلسه مورخ ۳۱ اکتبر ۱۹۱۷ م کابینه انگلیس شد:
«… دولت اعلی حضرت پادشاه (انگلستان) به موضوع تأسیس وطن ملی یهودیان در فلسطین با نظر موافق می‌نگرد، و برای رسیدن به این هدف، تمامی تلاش‌های خویش و مساعی خود را به کار خواهد برد تا راه رسیدن به اهداف را هموار سازد. مشروط بر این که هیچ نوع اقدامی صورت نگیرد که به حقوق ملی و مذهبی جماعات غیر یهودی در فلسطین و پایه حقوق و موقعیت سیاسی یهودیان در کشورهای دیگر لطمه بزند… .»
سپس در روز دوم نوامبر ۱۹۱۷‌م، لرد بالفور این اعلامیه را همراه یک نامه برای لرد روچیلد بدین مضمون ارسال داشت:
«دوست عزیزم لرد روچیلد
بسیار خوشحال شدم از این که اطلاع پیدا کردم که به شما نیابت حکومت سلطنتی اعطاء شد، و اظهارات ذیل را که خواسته صهیونیست‌ها و مورد تأیید شورای وزیران است، تقدیم می‌کنم.»
انتشار اعلامیه در زمان خود توجه زیادی را به خود جلب نکرد. بسیاری گمان می‌بردند که بعد از مدتی به فراموشی سپرده خواهد شد، زیرا صهیونیسم در آن هنگام یکی از رویاهایش را آشکار کرده بود. لکن تاریخ غیر از این را نشان داد. این سند از مهمترین اسنادی است که منتشر شد. شاید بتوان گفت که هیچ سند دیگری مانند آن نوشته نشده است.
«قبلاً گمان می‌رفت که این اعلامیه یک اقدام محض انگلیسی است، ولی مدارک رسمی بعداً ثابت کرد که اعلامیه بالفور قبلاً به ویلسون رئیس جمهور آمریکا عرضه شده بود و او موافقت خود را با آن اعلام کرده بود.»
سپس در تاریخ چهاردهم فوریه ۱۹۱۸ م فرانسه، و در تاریخ نهم می ۱۹۱۸‌م، ایتالیا موافقت خود را با اعلامیه مذبور اعلام کردند. در یک جمله می‌توان گفت که اعلامیه بالفور یکی از عجیب‌ترین اسناد بین المللی تاریخ است، چرا که به موجب آن، یک دولت استعمارگر، سرزمینی (فلسطین) را که مالک آن نبود، به حساب کسانی که مالکش بودند (فلسطینیان) و استحقاقش را داشتند، به کسانی بخشید که اصلاً استحقاق آن را نداشتند (صهیونیست‌ها). چیزی که به اشغال یک میهن و آواره شدن یک ملت، به تمامی و به نحو بی سابقه‌ای در تاریخ، منجر شد. نکته مهم در این میان این است که انگلیس زمانی به این جنایت دست یازید که ارتش آن هنوز به بیت المقدس نرسیده بود، و به برکت متحدان عرب خود و از پرتو جانبداری‌های ملت فلسطین، که برای آزادی وطن و استقلال خویش مبارزه می‌کرد، به سوی اهداف خود در حال پیشروی بود.

پول رژیم غاصب - خبرگزاری جاثیه
اهداف انگلیس و سیاست از پیش تعیین شده و استعماری آن، و همدستی با صهیونیست‌ها برای نابودی مسأله فلسطین، و جلوگیری آشکار از شکل‌گیری آن، از زمان جنگ جهانی اول (۱۹۱۸-۱۹۱۴م) آشکار شد. پس از آن که انگلیس توسط مک ماهون، نماینده‌اش در مصر، به شریف حسین تعهد سپرد که عرب‌ها را در آزاد کردن کشور خود و تحقق وحدت آن یاری دهد، در مذاکرات و نامه نگاری‌ها با شریف حسین سعی داشت تا فلسطین را از محدوده کشورهای عربی که وعده آزادی آنها داده شده بود، خارج کند و به آن جنبه جغرافیایی و سیاسی خاصی بدهد تا زمینه رابرای تسلط انگلیس بر آن فراهم کند.
اما هنگامی که عرب‌ها از اعلامیه بالفور آگاه شدند، تهدید کردند که با دولت عثمانی ارتباط پیدا، و پیمان صلح جداگانه‌ای با آن منعقد خواهند کرد. انگلیسی‌ها بی درنگ به عرب‌ها قول مساعد دادند و از نو وعده‌های خود را تکرار کردند، اما باز هم اعلامیه بالفور را پایه اصلی اقدامات خود درباره یهودی کردن فلسطین قرار دادند.

همچنین مشاهده کنید

d8a2db8cd8a7 d8afd988d984d8aa d986d8aad8a7d986db8cd8a7d987d988 d8b3d8a7d982d8b7 d985db8ce2808cd8b4d988d8afd89f 5ce493f27a307 - آیا دولت نتانیاهو ساقط می‌شود؟

آیا دولت نتانیاهو ساقط می‌شود؟

با نزدیک شدن پایان فرصت ۴۲ روزه نتانیاهو برای تشکیل کابینه به روزهای پایانی خود، احتمال کنار گذاشته‌شدن وی از سوی رئیس رژیم صهیونیستی و پایان دوران نخست‌وزیری او قوت گرفته است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *