صفحه اصلی / ویژه‌‏ها / مقالات / فشار سنگین کاخ‌سفید بر کشورهای عربی برای شرکت در نشست بحرین
d981d8b4d8a7d8b1 d8b3d986daafdb8cd986 daa9d8a7d8aee2808cd8b3d981db8cd8af d8a8d8b1 daa9d8b4d988d8b1d987d8a7db8c d8b9d8b1d8a8db8c d8a8 5cfda19cd09af - فشار سنگین کاخ‌سفید بر کشورهای عربی برای شرکت در نشست بحرین

[types field='headline-r']

فشار سنگین کاخ‌سفید بر کشورهای عربی برای شرکت در نشست بحرین

به گزارش خبرگزاری جاثیه، شبکه ۱۳ رژیم صهیونیستی شامگاه یکشنبه در گزارشی به فراهم سازی مقدمات کنفرانس امنیتی بحرین پرداخت.

در این گزارش آمده است که بخش اقتصادی طرح صلح آمریکا که قرار است در بحرین برگزار شود به صورت متزلزل و با چالش‌هایی همراه بوده و در حالی که تنها ۲ هفته دیگر باقی مانده است، از رژیم صهیونیستی تا کنون برای شرکت در این نشست دعوت رسمی به عمل نیامده است.

بیشتر بخوانید:

مسکو: به نشست بحرین درباره «معامله قرن» دعوت نشده‌ایم

از اعتراض آشکار عراقی‌ها تا مخالفت محترمانه کویت با سیاست تند ریاض

انتقاد شدید «محمود عباس» از نشست بحرین

یک مقام رژیم غاصب اسرائیلی به شبکه ۱۳ رژیم صهیونیستی گفته که «جرد کوشنر» مشاور ارشد رئیس جمهور آمریکا در دیدار ۳۰ مه در بیت‌المقدس با «بنیامین نتانیاهو» نخست وزیر رژیم صهیونیستی گفته که دولت آمریکا هنوز منتظر دریافت تایید حضور کشورها به خصوص کشورهای مسلمان و عرب در نشست بحرین بوده و پس از آن از رژیم صهیونیستی به طور رسمی دعوت خواهد شد.

بر اساس گزارش شبکه ۱۳ رژیم صهیونیستی، آمریکایی‌ها به خصوص نگران مشارکت مصر و اردن بوده و تا کنون با وجود فشارهای سنگین کاخ سفید این کشورها مشارکت خود در نشست بحرین را اعلام نکرده‌اند. کشورهایی نظیر مراکش، عمان و کویت هنوز حضور در این نشست را تایید نکرده‌اند. همچنین فلسطینیان در حال اعمال فشار بر کشورهای عربی هستند تا در این نشست حضور نیافته یا در سطحی پایین حاضر شوند.

یک مقام ارشد رژیم صهیونیستی گفت که نتانیاهو هفته پیش به «موشه کهلون» وزیر اقتصاد رژیم غاصب اسرائیل گفته در صورتی که از رژیم غاصب اسرائیل برای حضور در این نشست دعوت به عمل آید، وی در آن حضور یابد. کهلون در صدد است که پیش از نشست گفت‌وگوهایی را با «استیون منوچین» همتای آمریکایی و همچنین جرد کوشنر برگزار کند.

کاخ سفید و دفتر نخست وزیر رژیم صهیونیستی هیچگونه اظهارنظری در این باره نکرده‌اند.

نشست اقتصادی بحرین در روزهای ۲۵ و ۲۶ ژوئن (۴ و ۵ تیرماه) در منامه بحرین برگزار خواهد شد و طی آن وزیران اقتصاد به همراه سران شرکت‌های تجاری منطقه‌ای و بین‌المللی حضور خواهند داشت. این تلاش‌ها توسط «جرد کوشنر» مشاور کاخ سفید و داماد رئیس جمهور آمریکا به همراه «جیسون گرینبلات» نماینده آمریکا در امور خاورمیانه رهبری خواهد شد.

مقامات دولت آمریکا گفته‌اند که در این نشست ۴ موضوع اصلی مورد بحث قرار خواهد گرفت: زیرساخت‌ها، صنعت، توانمند سازی مردم و اصلاحات حکومتی تا از این طریق این منطقه قابلیت سرمایه‌گذاری پیدا کند.

قرار است که در این نشست از هرگونه بحث درباره موضوعات سیاسی خودداری شود و وزیران اقتصاد و نه وزیران خارجه به همراه هیئت‌هایی از شرکت‌های تجاری حضور خواهند داشت.

دولت کنونی آمریکا به ریاست «دونالد ترامپ» ماه‌هاست که قرار است از طرح خود برای سازش تشکیلات خودگردان فلسطین با رژیم صهیونیستی رونمایی کند، اما این رونمایی هر بار به دلیلی به تعویق افتاده است. گفته می‌شود ناکامی اخیر «بنیامین نتانیاهو» در تشکیل کابینه جدید رژیم صهیونیستی، احتمالاً بار دیگر انتشار این طرح را به تعویق بیندازد.

بر اساس آنچه در رسانه‌ها منتشر شده، این طرح قدس را پایتخت رژیم صهیونیستی اعلام کرده، بخش‌های بزرگی از کرانه باختری را به صهیونیست‌ها واگذار می‌کند و حق بازگشت را نیز از آوارگان فلسطینی می‌گیرد. تشکیلات خودگردان فلسطین از سال گذشته که آمریکا بر خلاف قطعنامه‌های شورای امنیت سازمان ملل متحد سفارت خود را به قدس اشغالی منتقل کرد، مذاکره با آمریکا را متوقف کرده است.

همچنین مشاهده کنید

dbb1dbb5dbb0 d987d8b2d8a7d8b1 d981d8b1d988d986d8af d985d988d8b4daa9 d8add8b2d8a8e2808cd8a7d984d984d987 d8b2d8a8d8a7d986 d8afd8b1d8a7 5d06d76a6e126 300x165 - ۱۵۰ هزار فروند موشک حزب‌الله زبان دراز نتانیاهو را کوتاه کرد

۱۵۰ هزار فروند موشک حزب‌الله زبان دراز نتانیاهو را کوتاه کرد

یک تحلیلگر ارشد منطقه‌ای می‌گوید: وضعیت منطقه به شکل دردناکی خلاف میل آمریکا و رژیم صهیونیستی پیش می‌رود.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *